Vodič za obračun plaća u vrijeme koronavirusa
Može li poslodavac donijeti odluku o obavljanju rada od kuće?
Poslodavac može donijeti odluku o obavljanju rada od kuće pošto ima pravo pobliže odrediti mjesto i način obavljanja rada pritom poštujući prava radnika. Preporuča se da poslodavac donese pisanu odluku o radu kod kuće gdje će točno naznačiti hoće li od kuće raditi svi radnici ili samo određeni broj radnika te u kojem razdoblju će radnici raditi od kuće i na koji način će se navedeni rad obavljati. U slučaju rada od kuće, radnik ostvaruje pravo na svoju ugovorenu plaću. Odluka rad od kuće
Stoji li poslodavcu na raspolaganju mogućnost smanjenja plaće ili skraćivanja radnog vremena?
U novonastaloj situaciji poslodavcu stoji na raspolaganju i mogućnost izmjene ugovora o radu na način da se radniku ili radnicima ponude novi, izmijenjeni uvjeti rada, odnosno u konkretnoj situaciji smanjenje plaće ili skraćivanje radnog vremena s punog na nepuno radno vrijeme. Ovu promjenu moguće je provesti putem aneksa ugovora o radu ili putem otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora o radu.
Koje se obveze poslodavca vezane za obračun plaće za vrijeme primanja potpore od 3.250,00 kn?
U slučaju obračuna plaća kada se od strane HZZ-a ostvaruje potpora za očuvanje radnih mjesta poslodavac ima obvezu:
- obračunati plaću radniku prema izvoru prava radnika (ugovor o radu, kolektivni ugovor i sl.)
- obračunati javna davanja i zadužiti ih u JOPPD obrascu (Porezna uprava na zaduženja iz JOPPD obrasca neće obračunavati zatezne kamate ako ste dobili rješenje PU o odobrenju odgode)
- radniku izdati isplatnu listu obrazac IP1 u slučaju isplate plaće ili obrazac IP1 i NP1 u slučaju ne isplate plaće.
Npr. ukoliko je radnikova neto plaća 6.000,00 kn, uz korištenje osnovnog osobnog odbitka ona iznosi bruto 8.289,47 kn. U takvoj situaciji poslodavac ima troškove i zaduženje za javna davanja na bruto od 8.289,47 kn te poslodavac radniku treba isplatiti neto plaću od 6.000,00 kn dok će HZZ poslodavcu isplatiti dio troška neto plaće u svoti od 3.250,00 kn u sklopu korištenja potpore za očuvanje radnih mjesta.
Koje su mogućnosti korištenja godišnjeg odmora u novonastaloj situaciji?
Zbog smanjenog obujma posla i u cilju sprječavanja širenja zaraze na radnom mjestu, poslodavac može donijeti odluke o korištenju godišnjeg odmora za pojedine radnike ili odluku o kolektivnom godišnjem odmoru za sve radnike. U toj situaciji riječ je o plaćenom godišnjem odmoru. Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad). Tako bi poslodavac mogao donijeti odluku da radnici za vrijeme trajanja izvanrednih okolnosti iskoriste:
- godišnji odmor iz 2019. godine ukoliko taj godišnji odmor nisu iskoristili (u 2020. godini ga moraju iskoristiti do 30. lipnja 2020. godine),
- dio godišnjeg odmora koji im pripada za 2020. godinu ili
- cijeli godišnji odmor koji im pripada za 2020. godinu.
Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad).
Postoji li mogućnost udaljavanja radnika s radnog mjesta ili odluka o prekidu rada?
Poslodavac ima mogućnost donijeti odluku o udaljavanju radnika s radnog mjesta ili odluku o prekidu rada (tzv. slobodni dani) bez krivnje radnika. U evidenciji radnog vremena potrebno je evidentirati vrijeme i sate zastoja, odnosno prekida rada za koje radnik nije odgovoran. Za vrijeme prekida rada poslodavac će isplaćivati radniku pripadajuća davanja (doprinose) kao u situaciji da radnik radi te naknadu plaće u visini prosječne plaće koja mu je isplaćena u prethodna tri mjeseca.
Uzimajući u obzir trenutnu situaciju, poslodavac može donijeti ovu odluku za kraće razdoblje, ako očekuje da smanjenje posla neće dugo trajati ili je radnika samoinicijativno uputio u izolaciju, jer sumnja da radnik može predstavljati opasnost za njega i ostale zaposlene, a za kojeg se očekuje da će se vratiti na posao nakon vremena izolacije. Za prikazivanje u JOPPD obrascu koristi se šifra kao i za godišnji odmor te je potrebno u neodrađene sate upisati broj sati zastoja, odnosno prekida rada. ODLUKA O PREKIDU RADA
Kada i kako se koristi neplaćeni dopust?
Neplaćeni dopust je razdoblje u kojem je radnik oslobođen obveze rada te za vrijeme trajanja neplaćenog dopusta radnik nema pravo na plaću ili naknadu plaće i odjavljen je s obveznih osiguranja (evidentira se mirovanje radnog odnosa). Poslodavac može neplaćeni dopust odobriti samo na zahtjev radnika. Ako radnik nije uputio zahtjev za neplaćeni dopust, poslodavac može postupiti na način da će za obračun doprinosa u ovom razdoblju primijeniti najnižu mjesečnu osnovicu za obračun doprinosa. U tom slučaju u evidenciju radnog vremena unosimo vrijeme neplaćenog dopusta dok u JOPPD obrascu za oznaku primitka/ obveze doprinosa koristimo šifru 0045 – Obračun doprinosa primjenom najniže mjesečne osnovice ukoliko ne postoji obveza isplate plaće. ODLUKA – NEPLAĆENI DOPUST
Kako će se isplaćivati naknade plaće u slučaju izolacije zbog korona virusa?
Kada je zaposlenik(osiguranik) izoliran zbog korona virusa ima pravo na naknadu plaće te se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO-a) od prvog dana korištenja prava odnosno otvaranja bolovanja. Kao osnovica za naknadu plaće uzima se prosječni iznos plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je otvoreno bolovanje zbog izolacije s time da najviši mjesečni iznos naknade plaće ne može za puno radno vrijeme iznositi više od 4.257,28 kn. Za šifru u JOPPD obrascu koristi se oznaka 5202 – Osiguranik koji naknadu plaće za vrijeme bolovanja ostvaruje na teret sredstava državnog proračuna-općenito.
Može li se u ovim posebnim okolnostima radnicima neoporezivo isplatiti naknada za prijevoz taksijem?
Naknada radnicima koji za prijevoz na posao i s posla koriste taksi ili osobni automobil, a kojima je ranije omogućena mjesečna ili godišnja prijevozna karta, u ovim posebnim okolnostima se također smatra neoporezivim primitkom. Naknada u JOPPD obrazac ide po šifrom 19 i za prijevoz taksijem i za uporabu vlastitog automobila te je potrebno imati račun taxi prijevoznika kao dokaz za isplatu refundacije radniku.
Kako poslodavac vodi evidenciju o radnom vremenu radnika koji radi od kuće?
Poslodavac je obavezan voditi točnu evidenciju o radnom vremenu radnika, bez obzira gdje obavlja svoje ugovorene poslove, odnosno dužan je voditi podatke o radnom vremenu potrebne za ostvarivanje prava iz radnog odnosa i za radnike s kojima ima sklopljen takav ugovor o radu. Evidenciju može voditi i sam radnik, no odgovornost za točno vođenje evidencije je na poslodavcu.
Kako poslodavac vodi evidenciju o radnom vremenu radnika u slučaju kad su radnici poslani kući i ne rade od kuće?
Poslodavac će u skladu s Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima evidentirati vrijeme i sate zastoja, odnosno prekida rada do kojega je došlo krivnjom poslodavca ili uslijed drugih okolnosti za koje radnik nije odgovoran.
Može li poslodavac radnika uputiti na korištenje slobodnih dana umjesto isplate prekovremenih sati?
Zakonsko pravo radnika koji je radio prekovremeno isključivo je pravo na povećanu plaću. Stoga korištenje slobodnog dana umjesto isplate povećane plaće za prekovremeni rad, pod uvjetom da je na prethodno opisani način uređena takva mogućnost, može doći u obzir isključivo ako na to pristane sam radnik.
Ako imate dodatnih pitanja u vezi mjera obratite se našem odjelu poreznog savjetovanja na mail porezni.savjetnik@uhy.hr i odjelu računovodstva na mail split@uhy.hr .