Poslovno savjetovanje
Poslovno savjetovanje podrazumijeva razvoj strategije i optimizaciju poslovanja čiji je rezultat poboljšani učinak i efikasnost poduzeća. UHY poslovni savjetnici su specijalisti za financije, a svoje iskustvo temelje u dugogodišnjem uspješnom radu i rezultatima malih i srednjih poduzeća.
12+
Poslovnih konzultanata
50+
Zaposlenih profesionalaca
300+
Godišnje klijenata koji zatraže naš savjet
8900+
UHY stručnjaka u 102 zemlje svijeta
- Osnivanje i registracija društava i stranih podružnica
- Procjena vrijednosti društava
- Dijagnostika poslovanja
- Provjere poslovnih ideja (financijska i porezna provjera te savjetovanje)
- Financijsko restrukturiranje
- Izrada poslovnog plana i investicijske studije
- Izrada pred-izvodljivosti, studija izvodljivosti, CBA analiza
- Izrada planova ukupnog razvoja JLS
- Strategija upravljanja imovinom JLS
Osnivanje i registracija društava i stranih podružnica
Osnivanje i registracija društava i stranih podružnica
Procedura za osnivanje tvrtke ili podružnice u Hrvatskoj je potpuno ista za strance, kao i za građane s prebivalištem u Hrvatskoj, s tim da strani državljani, u najvećem broju slučajeva, zatraže usluge lokalnih stručnjaka, kako bi što izbjegli jezične nesporazume i administrativne zavrzlame.
Postupak za otvaranje tvrtke u Hrvatskoj za strance:
- prikupiti pravne dokumente za osnivanje tvrtke u Trgovačkom sudu i Državnom zavodu za statistiku
- provjeriti je li slobodan naziv tvrtke (https://sudreg.pravosudje.hr/)
- odrediti adresu na koju će biti registrirana nova tvrtka
- priprema dokumentacije kod javnog bilježnika
- uplata temeljnog kapitala (minimalni iznos za j.d.o.o. je 10 kn, za d.o.o. 20.000 kn)
- odabrati banku i otvoriti poslovni račun
- izabrati knjigovođu koja će voditi poslovne knjige tvrtke
- zatražiti OIB -a tvrtke
- podnijeti zahtjev za izdavanje PDV-ID broja i EORI broja za tvrtku
- ako se stranac želi zaposliti u svom poduzeću, potrebna je i radna dozvola za strance (MUP).
Procjena vrijednosti društava
Želite saznati koliko vrijedi vaša tvrtka? UHY stručnjaci izradili su procjene vrijednosti poduzeća zainteresiranim stranama jer je ona važna:
- investitorima – zbog dokapitalizacije poduzeća
- prodavatelju poduzeća – kod prodaje udjela u poduzeću ili isplata jednog od partnera
- u nasljeđivanju poduzeća – kod podjele imovine
- vlasniku – jer ga zanima vrijednost poduzeća koje je stvorio.
Procjena vrijednosti poduzeća predstavlja raspon vrijednosti određenog poduzeća. Uvod u svaku procjenu treba biti dobar Due diligence, vjerodostojni dokumenti, intervjui te testiranje planova, što vam sve može ponuditi naš stručni UHY tim.
Tri su osnovne metode procjene vrijednosti poduzeća:
- metoda diskontiranih novčanih tokova („DCF metoda”), dinamička, jer se bazira na budućim novčanim tokovima
- metoda multiplikatora („Multiples”), gdje uspoređuju se slična poduzeća
- statička metoda procjene poduzeća („Asset Based Approach”), u obzir se uzima sadašnja vrijednost imovine.
Procjena vrijednosti poduzeća, odnosno definiranje fer cijene je najsloženija usluga koja zahtijeva specifično znanje i korištenje posebnih metoda. UHY stručnjaci imaju iskustvo u procjenama cijene vrijednosti poduzeća, razumiju vaš biznis te će za vas odabrati kombinaciju najboljih metoda izračuna vrijednosti vaše kompanije.
Dijagnostika poslovanja
Dijagnostika poslovanja podrazumijeva uvid u povijesne financijske izvještaje, dokumentaciju tvrtke i razgovore sa zaposlenicima s ciljem da se otkriju eventualne poteškoće u poslovanju i predlože mjere restrukturiranja.
Dijagnostika može biti i pregled isplativosti pojedinog proizvoda/usluge unutar tvrtke, pojedinih tržišta prodaje, profitnog centra, zaposlenika i slično.
Provjere poslovnih ideja (financijska i porezna provjera te savjetovanje)
Zašto samo neke ideje postanu dobre investicije, a većina ih završi kao kompletni promašaj?
Prije nego uđete u poduzetnički pothvat, dobar savjet je da provjerite može li vaša ideja postati i dobra poslovna prilika.
Što razlikuje ideju od dobre poslovne prilike?
Dobra poslovna prilika treba zadovoljiti sljedeće parametre:
- dovoljno veliko tržište
- snažan rast
- veliku profitnu maržu
- jak i pozitivan cash flow
- kontinuirani prihod, mala imovina, obratni kapital
- veliki profitni potencijal
- atraktivne stope povrata za investitore.
Financijsko restrukturiranje
Financijsko restrukturiranje provodi se u slučaju financijskih poteškoća firme, ali i kako bi se povećala solventnost društva ili izbjegli veći porezni nameti.
Kada nastupe poteškoće, najvažnije je brzo djelovati, kako bi se izbjegao najgori scenarij- stečaj društva.
Što to znači? Ukratko, smanjiti troškove i povećati neto profitabilnost.
Proces financijskog restrukturiranja može se sažeti u ovih nekoliko koraka:
- procjena poslovanja, odnosno analiza svih financijskih izvještaja, kako bi se razumjelo koji su ključni uzroci nelikvidnosti poduzeća
- rezanje troškova, u smislu otpuštanja zaposlenika
- ukidanje manje važnih vanjskih usluga, te optimizacija ostalih troškova, sređivanje stanja kupaca i dobavljača, ali i rasprodaja kratkoročno nepotrebnih zaliha, kao i neoperativne imovine.
Posljednji korak je ostavljen za restrukturiranje bilance, odnosno optimizaciju troškova i traženje novih izvora za refinanciranje poslovanja.
Izrada poslovnog plana i investicijske studije
Poslovni plan se izrađuje za investicije manje od 300 tisuća kuna, a njih, uglavnom, pokreću mala i srednja poduzeća ili fizičke osobe.
Investicijsku studiju naručuju poduzetnici koji ulaze u poslovne poduhvate veće od 300 tisuća kuna, bilo da je riječ o ulaganju u postojeće poslovanje ili u proces povlačenja bespovratnih sredstava iz hrvatskih i EU fondova.
Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, HBOR, poslovne domaće i inozemne banke propisuju sadržaj i metodologiju poslovnog plana i investicijske studije, a potrebni su za ishođenje:
- bankovnih kredita za investicijska ulaganja i ulaganja u obrtna sredstva
- bespovratnih sredstava iz EU fondova čije natječaje najčešće provode Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta ili Ministarstvo turizma
- bespovratnih sredstava iz niza poticajnih mjera pojedinih ministarstava, prvenstveno Ministarstva turizma i Ministarstva poljoprivrede
- samostalni razvoj poslovnog subjekta.
Osnovne cjeline poslovnog plana obuhvaćaju podatke o društvu i projektu, analizu planirane lokacije, projekciju prihoda i troškova poslovanja te financijske izvještaje (Bilanca i RDG), dok investicijska studija dodatno sadrže još i isplativost te analizu osjetljivosti projekta.
Izrada pred-izvodljivosti, studija izvodljivosti, CBA analiza
Kako bi Hrvatska što uspješnije iskoristila dostupne financijske potpore iz EU fondova, potrebno je pripremiti složenu natječajnu dokumentaciju, odnosno svaki veći projekt treba dokazati svoju opravdanost kroz obveznu studiju predizvodljivosti, studiju izvodljivosti (Feasibility study) i Analizu troškova i koristi (Cost-benefit analysis – CBA).
Kako se definira isplativost nekog projekta koji je financiran iz EU fondova?
Primarni zadatak EU projekata je donijeti korist društvenoj zajednici, tako da je, uglavnom, riječ o projektima, kao što su izgradnja bolnica, cesta, škola, odlagališta otpada. U toj skupini su i veći projekti privatnog poduzetništva koji mogu donijeti dugoročne koristi za širu zajednicu.
Izrada studije izvodljivosti s analizom troškova i koristi složen je zadatak kojega u pravilu za prijavitelje projekata obavljaju vanjski konzultanti s odgovarajućim stručnim znanjima i referencama.
Izrada planova ukupnog razvoja JLS
Program ukupnog razvoja (PUR) je osnovni strateški dokument općina i gradova, koji se izrađuje u svrhu planiranja, provedba i kontrole izvršenja razvojnih projekata.
To je, ujedno, i temeljni dokument kod apliciranja za EU fondove i privlačenja stranih investitora, jer su u njemu obrađeni svi strateški planovi javnog, civilnog i privatnog sektora, usklađeni sa strateškim smjernicama razvoja županije i države.
U izradi dokumenata sudjeluju konzultanti, ali i svi predstavnici lokalne vlasti, privatni sektor i nevladine organizacije. Njihov zajednički zadatak je analizirati postojeće stanje, definirati projekte s naglaskom na prioritete, postaviti ciljeve te navesti sve dostupne izvore financiranja.
UHY stručnjaci imaju višegodišnje iskustvo u izradi desetak Projekata ukupnog razvoja određenih općina i gradova RH.
Strategija upravljanja imovinom JLS
Ulaskom u Europsku uniju (EU), hrvatske općine i gradovi imaju mogućnost povlačenja bespovratnih sredstava iz EU, a temelj za apliciranje na natječaje su strategije razvoja i slični strateški planovi razvoja jedinica lokalne samouprave (JLS).
Strateški planovi razvoja općina i gradova su ključni dokumenti, koji prikazuju smjer razvoja određenog područja, u smislu dugoročnog i održivog upravljanja imovinom, ali i rješavanja gorućih pitanja, kao što su natalitet, nezaposlenost, infrastrukturna pitanja itd.
Ciljevi i prioriteti postavljeni u strategiji razvoja trebaju biti usklađeni s programskim ciljevima smjernica EU postavljenim za programsko razdoblje 2014-2020.
UHY stručnjaci sudjelovali su u izradi desetak strateških dokumenata za hrvatske općine, koje su izradom jedinstvenog strateškog dokumenta definirali svoj budući opstanak i razvoj, te postavili temelje za buduća ulaganja.
Priprema projekta za natječaje za EU natječaje za poduzetnike
U cilju smanjenja značajnih gospodarskih i socijalnih razlika svojih članica, ali i povećanja konkurentnosti europskog gospodarstva, EU je, u okviru provođenja kohezijske politike (tzv.politike solidarnosti), osigurala sredstva za manje razvijene članice, među kojima je i Hrvatska.
Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.- 2020. je temeljni programski dokument kojim je Hrvatskoj osigurano 6,8 milijardi eura za rast i razvoj radnih mjesta kroz ulaganja u infrastrukturu te razvoj poduzetništva i istraživačkih djelatnosti.
UHY stručnjaci s više od 40 uspješno pripremljenih projekata mogu pomoći poduzetnicima kod:
razrade poduzetničke ideje
prikupljanja i sortiranja natječajne dokumentacije
strukturne i jezične prilagodbe dokumentacije za EU fondove.
Sve što uspješnom poslovanju treba
Više od 400 domaćih i stranih poduzetnika povjerilo nam je svoje poslovne knjige, što im je uštedjelo vrijeme i novac. Iza našeg potpisa stoje znanje, kontinuirana edukacija i rezultati. Želite uvijek znati pravo stanje financija?
UHY stručnjaci pripremili su više od 150 projekata temeljem kojih je odobreno gotovo milijardu kuna.
UHY stručnjaci sudjelovali su u provedbi više od 60 projekata s postotkom uspješnosti od visokih 97,3%.
Više od 4.300 polaznika odslušalo je predavanja iz računovodstva, revizije, poslovnog i poreznog savjetovanja, te EU fondova. Podučavamo na primjerima iz hrvatske prakse. Provjerite s kojim edukacijama do poslovnog uspjeha.