UHY SAVJETOVANJE OSIGURALO 169,6 MILIJUNA KUNA BESPOVRATNIH SREDSTAVA ZA SVEUČILIŠTE U SPLITU
Najbolje sveučilište u Hrvatskoj i regiji, naše Sveučilište u Splitu i službeno je osiguralo 100%-tno sufinanciranje, odnosno 169,6 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Poziva „Ulaganje u organizacijsku reformu i infrastrukturu u sektoru istraživanja, razvoja i inovacija“.
8.11.2017. – Najbolje sveučilište u Hrvatskoj i regiji, naše Sveučilište u Splitu i službeno je osiguralo 100%-tno sufinanciranje, odnosno 169,6 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Poziva „Ulaganje u organizacijsku reformu i infrastrukturu u sektoru istraživanja, razvoja i inovacija“.
Radi se o dva kapitalna infrastrukturna ulaganja, koja su pripremali naši konzultanti UHY SAVJETOVANJA d.o.o., imajući za cilj jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije radi poboljšanja kvalitete, opsega i relevantnosti istraživačkih aktivnosti.
Analize pokazuju da je najveća prepreka razvoju suvremenog gospodarstva Hrvatske temeljenog na znanju slaba konkretnost malog i srednjeg poduzetništva te povezanost s znanstveno-istraživačkim sektorom. Navedeno posebice dolazi do izražaja u Jadranskoj regiji, koja gotovo apsolutno ovisi o monokulturi turizma. Međutim, navedena djelatnost je sezonalna, te ne može zaposliti većinu stanovništva na cjelogodišnjoj razini, a poglavito nema odgovora na drastično iseljavanje mladih visokoobrazovanih stručnjaka koji nemaju gotovo nikakve šanse pronaći posao u struci.
Sve ovo značajna je briga najvećeg Sveučilišta u regiji, Sveučilišta u Splitu – koje je možda i svjetionik u moru navedene monokulture turizma i čije se sastavnice bore da bi zajedničkim snagama s gospodarskim i javnim sektorom podigli razinu ekonomije bazirane na proizvodnji i visokim tehnologijama.
Trenutno Sveučilište u Splitu ima jedan veliki problem, a to je neposjedovanje ključne znanstveno-istraživačke infrastrukture i ključne opreme za značajan iskorak u sektoru istraživanja i razvoja, jaču i povezaniju suradnju s gospodarstvom te rješavanje ključnih izazova lokalnog razvoja, s obzirom na lošu tehničku opremljenost laboratorija.
Ovaj ključan problem se upravo rješava provedbom ovih dvaju projekta ukupne vrijednosti od 169,6 milijuna kuna, čija realizacija završava u lipnju 2020. godine.
Prvim projektom „Funkcionalna integracija Sveučilišta u Splitu, PMF-ST, PFST te KTF-ST kroz razvoj znanstveno-istraživačke infrastrukture u Zgradi tri fakulteta“ u vrijednosti od 85,1 milijun kuna nabavlja se znanstvena oprema za tri fakulteta Sveučilišta u Splitu (Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu, Pomorski fakultet u Splitu i Kemijsko tehnološki fakultet u Splitu) u iznosu od 75,2 milijuna kuna, čime se oprema 21 funkcionalna znanstvena jedinica odnosno laboratorij. Ovim projektom se uvelike rješava problem trenutnog nedostatka znanstveno-istraživačke opreme u novoj Zgradi tri fakulteta otvorenoj na Kampusu u listopadu 2015. godine, za obavljanje znanstvenih istraživanja i jačanje suradnje s gospodarskim sektorom.
Do lipnja 2020. godine bi se trebao realizirati i drugi projekt pod nazivom „Implementacijom suvremene znanstveno-istraživačke infrastrukture na FGAG do pametne specijalizacije u zelenoj i energetski učinkovitoj gradnji“ prijavitelja Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije, Sveučilišta u Splitu, u iznosu od 84,5 milijuna kuna. Projektom se rekonstruiraju postojeće građevine Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu i Žrnovnici, nabavlja se znanstvena oprema i provodi se organizacijska reforma. Projektom će se opremiti 11 laboratorija novom znanstvenom opremom.
Ciljne skupine projekata su postojećih 1500 znanstvenika, istraživača i suradnika Sveučilišta u Splitu koji će provedbom predmetnih projekata dobiti mogućnosti suradnje i razvoja kolaborativnih projekata s lokalnim i inozemnim partnerima, gospodarskim i javnim sektorom, a sve u cilju rasta udjela BDP-a u istraživanju i razvoju te razvoja gospodarstva Jadranske Hrvatske temeljenoj na znanju. Uz predmetnu ciljnu skupinu, značajan utjecaj projekti će imati i na 20.000 studenta Sveučilišta u Splitu, koji će imati mogućnost razvoja projekata u sklopu svog studija, što će u konačnici posebno značajno doprinijeti cijelom društvu u cjelini, kao i gospodarskom i javnom sektoru u kojem će kasnije biti zaposleni.
Potpisom ugovora obaju projekta žurno se započinje s njihovom realizacijom imajući na umu da istraživačke institucije i gospodarstvo cijele šire regije u krugu od gotovo 350 km od Splita nema najveći dio instrumenata i opreme za testiranje, istraživanje i razvoj koji će biti nabavljeni ovim projektom, a služe značajnom dijelu lokalne industrije, građevinarstvu, geodeziji i arhitekturi, proizvodnji i preradi hrane, bioekonomiji, farmaceutici, pomorstvu i kemijskom inženjerstvu. Sve navedene industrije su izrazito tradicionalne za područje Splita i Jadranske regije te su tijekom cijelog prošlog stoljeća činile kralježnicu lokalne ekonomije kroz brojne uspješne poduzetnike i institucije.
Upravo se navedeno realizacijom projekta i očekuje – jačanje znanstveno-istraživačke pozicije Sveučilišta u Splitu kako bi postao zamašnjak ne samo Grada Splita i Jadranske regije, već i Hrvatske u cjelini. Drugim riječima, postajemo svjedoci realizaciji temeljnih projekata zahvaljujući kojima naši mladi dobivaju konkretne mogućnosti za zapošljavanje i ostanak u najlipšem gradu na svitu!