Kategorije
Računovodstvo, revizija i poreziTroškovi prehrane i smještaja sezonskih zaposlenika
Od sezone 2018. troškovi smještaja i prehrane neoporezivo se mogu omogućiti svim sezonskim radnicimaOd sezone 2018. troškovi smještaja i prehrane neoporezivo se mogu omogućiti svim sezonskim radnicima
Pravilnikom o porezu na dohodak je propisano da se trošak smještaja i prehrane radnika,
– koji s poslodavcem imaju sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme za sezonske poslove, u skladu s propisima kojima su uređeni radni odnosi,
– za vrijeme rada u sjedištu poslodavca ili njegove poslovne jedinice izvan mjesta prebivališta ili uobičajenog boravišta radnika radi poslova koje obavlja (mjesto rada se razlikuje od mjesta prebivališta ili uobičajenog boravišta radnika, pri čemu je
– mjesto rada udaljeno od tih mjesta najmanje 30 kilometara), a koji se podmiruju na teret poslodavca,
ne smatraju dohotkom od nesamostalnog rada! Dodatni uvjet je da računi o obavljenim uslugama smještaja i prehrane glase na poslodavca i da su podmireni bezgotovinskim putem. Ako je smještaj i/ili prehrana organizirana kod samog poslodavca o tome poslodavac mora osigurati kao dokaz odgovarajuću vjerodostojnu dokumentaciju.
Dakle, moraju biti ispunjeni sljedeći uvjeti da se troškovi smještaja i prehrane radnika ne bi smatrali dohotkom od nesamostalnog rada:
- da radnik s poslodavcem ima sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme za sezonske poslove, u skladu s propisima kojima su uređeni radni odnosi i to neovisno je li riječ o stalnim sezonskim poslovima ili o privremenoj sezonskoj potrebi radi povećanog opsega posla, a uz uvjet da se iz sadržaja ugovora može nedvojbeno utvrditi da je ugovor sklopljen za obavljanje sezonskih poslova
- da radnik radi u sjedištu poslodavca ili njegovoj poslovnoj jedinici, a koji su izvan mjesta prebivališta ili uobičajenog boravišta radnika (mjesto rada se razlikuje od mjesta prebivališta ili uobičajenog boravišta radnika, pri čemu je mjesto rada udaljeno od tih mjesta najmanje 30 kilometara)
- da računi o obavljenim uslugama smještaja i prehrane glase na poslodavca, i
- da su računi podmireni bezgotovinskim putem.
Ako navedeni uvjeti nisu ispunjeni troškovi smještaja i prehrane radnika smatraju se primicima od nesamostalnog rada odnosno plaćom u naravi koji podliježu plaćanju poreza i doprinosa.
Neoporezivi primitak se prikazuje u JOPPD obrascu pod oznakom 62 – Trošak prehrane i smještaja sezonskih radnika, najkasnije do petnaestog dana u mjesecu za primitak iz prethodnog mjeseca.
Prema mišljenju Porezne Uprave, pružanje usluga smještaja i prehrane radnika ne smatra se uslugama koje su obavljene u svrhu oporezivih transakcija poreznog obveznika, pa porezni obveznik nema pravo na odbitak pretporeza po ulaznim računima za obavljene usluge smještaja i prehrane za te radnike. Dakle, pretporez po ulaznom računu nije moguće priznati ako su usluge smještaja i prehrane nabavljene od drugog poreznog obveznika.
Ako je smještaj i hranu pružio sam poslodavac u okviru svoje djelatnosti tada se obavljanje tih usluga smatra obavljanjem usluga uz naknadu u smislu članka 8. stavka 3. Zakona o PDV-u, pri čemu je porezna osnovica ukupni trošak obavljanja tih usluga.
Za vas pripremila Katica Reljanović, ovlaštena porezna savjetnica, UHY POREZNI SAVJETNIK d.o.o. Split
mail: split@uhy.hr