Što nam donosi novi PRAVILNIK O REGISTRU STVARNIH VLASNIKA
Propisane su i kazne za neupisivanje odgovarajućih, točnih i ažuriranih podatka u Registar koje iznose od 5.000,00 kn do 350.000,00 kn za pravnu osobu te 5.000,00 kn do 75.000,00 kn za odgovornu osobu u pravnoj osobi.
OSNOVA za donošenje REGISTRA STVARNIH VLASNIKA
Na temelju članka 32. stavka 8. i članka 148. stavka 9. Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma donesen je pravilnik o Registru stvarnih vlasnika. To je od donošenja Pravilnika središnja elektronička baza podataka o stvarnim vlasnicima pravnih subjekata osnovanih na području RH. Pravilnik je objavljen dana 24.05.2019. u Narodnim novinama i stupio je na snagu istog dana!
Pravilnikom se propisuje sadržaj i struktura podataka u Registru, dodatni podatci koje je potrebno upisati u Registar, način vođenja i upisa, provjera upisanih podataka i rokovi upisa podataka. Nadalje, uređuje se i sadržaj, oblik i način popunjavanja obrasca za upis podataka u Registar, postupak nadzora nad upisom, ažuriranjem i točnošću podataka, dostupnost podataka, vrste i visine naknada za pristup podatcima te uporaba, čuvanje i zaštita podataka u skladu s propisima kojima se uređuje zaštita osobnih podataka.
OBVEZNICI upisa u Registar
Podatke o stvarnom vlasniku ili stvarnim vlasnicima trebaju dostaviti
– društva s ograničenom odgovornošću,
– jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću,
– komanditnog društva,
– javnog trgovačkog društva,
– gospodarskog interesnog udruženja,
– podružnice stranog trgovačkog društva i
– ustanove.
Prijava podataka o stvarnom vlasniku moraju sadržavati: OIB fizičke osobe, ime i prezime, dan, mjesec i godinu rođenja, državu prebivališta, državljanstvo, prirodu te opseg stvarnog vlasništva. Ukoliko je stvarni vlasnik strani državljanin koji nema dodijeljen OIB u Registru je potrebno navesti podatak o vrsti, broju, izdavatelju, državi i datumu isteka važenja identifikacijske isprave stranog državljanina.
Ako je imatelj kontrolnog računa pravna osoba, podatci koji je potrebno navesti u Registru su: OIB pravne osobe, naziv, sjedište (adresa, mjesto, država), pravni oblik i opseg vlasništva (broj dionica). Nadalje, u situaciji kada inozemnoj pravnoj osobi nije dodijeljen OIB, tada se umjesto OIB-a u Registar unosi podatak o nazivu registra u kojem je inozemna pravna osoba registrirana, podatak o identifikacijskom broju pravne osobe u tome registru i podatak o državi registra.
FINA – voditelj Registra stvarnih vlasnika
Način vođenja Registra ovim zakonom je definiran na način da ga operativno vodi Financijska agencija u ime Ureda za sprječavanje pranja novca te obavlja poslove u svezi s Registrom koji su definirani zakonom i pravilnikom. Također, Financijska agencija je odgovorna za vjerodostojnost evidentiranja unesenih i preuzetih podataka i identifikaciju pravnog subjekta ili upravitelja trusta, te za identifikaciju osobe ovlaštene za upis podataka u Registar korištenjem web aplikacije ili u poslovnici Agencije.
Financijska agencija će preuzimati osnovne podatke o pravnim subjektima (naziv, adresa sjedišta, OIB i pravni oblik) u Registar iz Sudskog registra dok će pravni subjekti upisivati podatke o stvarnom vlasniku. Upisivanje odgovarajućih podataka u Registar vršiti će se na dva sljedeća načina: korištenjem web aplikacije uz certifikat ili preko poslovnice Agencije korištenjem odgovarajućeg obrasca. Omogućeno je da pravni subjekt može ovlastiti opunomoćenika da upiše podatke u Registar korištenjem web aplikacije uz certifikat ili preko poslovnice Agencije. Ovlaštena osoba tj. osoba ovlaštena za zastupanje pravne osobe ili opunomoćenik pravne osobe upisuje podatke u Registar te ažurira već unesene podatke korištenjem web aplikacije uz certifikat te je dužna prilikom upisa ili ažuriranja podataka iste digitalno potpisati. Nakon upisa podataka u Registar korištenjem web aplikacije, aplikacija generira izvadak iz Registra u PDF formatu. Osoba ovlaštena za upis podataka u Registar može izvršiti upis podataka u Registar i preko poslovnice Agencije, predajom popunjenog i potpisanog obrasca u poslovnici Agencije te je uz obrazac u fizičkom obliku potrebno priložiti presliku službenog osobnog dokumenta i punomoć ako osoba predaje obrazac u poslovnici Agencije u svojstvu opunomoćenika. Nakon izvršenog upisa podataka u Registar zaposlenik Agencije osobi ovlaštenoj za upis podataka u Registar bez naknade izdaje izvadak iz Registra za pravni subjekt za kojega su uneseni podatci.
ROKOVI dostave podataka
Donesenim pravilnikom određeni su i rokovi za upis podataka u Registar gdje je definiran period od 03. lipnja 2019. do 31. prosinca 2019. u kojem je potrebno izvršiti upis podataka. Pravni subjekt koji je osnovan nakon 1. prosinca 2019. dužan je upisati podatak o stvarnom vlasniku u Registar najkasnije u roku od 30 dana od osnivanja pravnoga subjekta. Nadalje, pravni subjekt je dužan u roku od 30 dana od datuma nastanka promjene ažurirati podatke koje je prethodno upisao u Registar.
KORIŠTENJE podataka iz Registra
Podatci iz Registra mogu se koristiti: izravnim uvidom u podatke Registra korištenjem web aplikacije, inicijalnim preuzimanjem podataka iz Registra od strane banaka i ispisom izvatka iz Registra. Izravni uvid u podatke Registra putem web aplikacije omogućen je obveznicima s obligatornim pristupom (banke, podružnice banaka iz drugih država članica i trećih država koje su osnovane u Republici Hrvatskoj i javni bilježnici), obveznicima s fakultativnim pristupom (kreditne institucije, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, mirovinska društva, revizorsko društvo, porezni savjetnik, društvo za porezno savjetništvo, odvjetničko društvo) te nadležnim državnim tijelima (nadzornih i drugih službi ministarstva nadležnoga za financije, Hrvatske narodne banke, Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga).
Za upis podataka o stvarnom vlasništvu u Registar te za preuzimanje izvatka iz Registra korištenjem web aplikacije od strane pravnog subjekta koji je upisao podatak te kada zatraži izdavanje izvatka iz Registra u poslovnici Agencije ne naplaćuje se naknada. Naknada za pristup i inicijalno preuzimanje podataka iz Registra od strane obveznika te naknada za pristup podatcima iz Registra od strane pravnih i fizičkih osoba će biti određena sukladno cjeniku kojega donosi Financijska agencija uz prethodnu suglasnost Ministarstva financija uz objavu na službenim internetskim stranicama Financijske agencije i Ministarstva financija.
KAZNE za neupisivanje podataka u Registar stvarnih vlasnika
Propisane su i kazne za neupisivanje odgovarajućih, točnih i ažuriranih podatka u Registar koje iznose od 5.000,00 kn do 350.000,00 kn za pravnu osobu te 5.000,00 kn do 75.000,00 kn za odgovornu osobu u pravnoj osobi.
IZVOR
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_05_53_1016.html