Prekogranični projekti EU su uvijek dobar izvor financiranja
Dok EU profesionalci i cjelokupna javnost čeka da se strateški i operativni programi na razini Hrvatske do kraja poslože i dok ne budemo znali više o tome kako ćemo točno moći povući one ispregovarane milijarde za razdoblje 2021. – 2027., nije zgorega podsjetiti se kako su EU sredstva dostupna i kroz druge modalitete prijave i tijela koja ih dodjeljuju.
Podsjetimo, europska teritorijalna suradnja (kod nas najčešće vidljiva kroz prekogranične projekte) dio je kohezijske politike još od 1990. Ona je prvenstveno instrument kohezijske politike (u međuvremenu su mu priključena sredstva iz fonda za regionalni razvoj), namijenjen rješavanju problema koji nadilaze državne granice i iziskuju zajedničko rješenje, kao i zajedničkom ostvarivanju potencijala raznih područja.
Iznos dodijeljen europskoj teritorijalnoj suradnji za proračunsko razdoblje od 2014. do 2020. je iznosio 9,3 milijarde EUR i ta su sredstva podijeljena na sljedeći način:
- 74,05 % za prekograničnu suradnju. Cilj je tih programa približiti regije ili lokalne vlasti koje dijele granicu (kopnenu ili morsku) radi razvoja pograničnih područja, iskorištavanja njihova potencijala za rast te hvatanja u koštac s utvrđenim zajedničkim izazovima. Ti zajednički izazovi obuhvaćaju pitanja kao što su: slaba dostupnost u odnosu na informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT); slaba prometna infrastruktura; lokalna industrija u padu; neodgovarajuće poslovno okruženje; nedostatak umreženosti lokalnih i regionalnih upravnih tijela; niske razine istraživanja, inovacija i primjene informacijskih i komunikacijskih tehnologija; onečišćenje okoliša; prevencija rizika; negativni stavovi prema građanima susjednih zemalja itd.
- 20,36 % za transnacionalnu suradnju. Ti programi obuhvaćaju veća transnacionalna područja, a cilj im je poboljšati suradnju na temelju djelovanja kojim se promiče integrirani teritorijalni razvoj između nacionalnih, regionalnih i lokalnih tijela na velikim europskim geografskim područjima. Obuhvaćaju i morsku prekograničnu suradnju kada ona nije obuhvaćena prekograničnim programima suradnje.
- 5,59 % za međuregionalnu suradnju. Cilj je tih programa povećati djelotvornost kohezijske politike na temelju djelovanja kojim se promiče razmjena iskustava među regijama u pitanjima kao što su osmišljanje i provedba programâ, održivi urbani razvoj te analiza razvojnih trendova na području Unije. Razmjena iskustva može obuhvaćati promicanje obostrano korisne suradnje među inovativnim klasterima usmjerenima na istraživanje te razmjene među istraživačima i istraživačkim institucijama.
Temeljem geografskog pravila o zemljama koje dijele 150 km kopnene ili morske granice mogu udruživati u programe prekogranične suradnje, Hrvatskoj je, u razdoblju koje je za nama, bilo dostupno 5 takvih programa:
- Program prekogranične suradnje Hrvatska – Italija 2014.-2020.
- Program prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska 2014.-2020.
- Program prekogranične suradnje Slovenija – Hrvatska 2014.-2020.
- IPA program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014.-2020.
- IPA Program prekogranične suradnje Hrvatska – Srbija 2014.-2020.
Što se transnacionalne suradnje tiče, sredstva su subjektima iz Hrvatske bila dostupna kroz 3 programa: Program Adrion, Program Dunav te Program Srednja Europa.
Kroz ove su programe financirani neki uistinu sjajni projekti, vidljivi na internetskim stranicama svakog od pojedinih programa (primjerice, Interreg Central Europe ili Interreg Adrion).
Još 2018. je Europska komisija predložila nove propise za uređenje kohezijske politike EU-a nakon 2020. Oni obuhvaćaju uredbu o posebnim odredbama za cilj europske teritorijalne suradnje (Interreg). Nacrt europske teritorijalne suradnje i dalje sadrži pet sastavnica:
- prekograničnu suradnju
- transnacionalnu i pomorsku suradnju
- suradnju najudaljenijih regija
- međuregionalnu suradnju
- ulaganje u međuregionalne inovacije.
U predloženoj uredbi također se utvrđuju dva posebna cilja za Interreg: bolje upravljanje u okviru programa Interreg te sigurnija i zaštićenija Europa.
Komisija je u tom trenutku predložila dodjelu 8,4 milijarde EUR za europsku teritorijalnu suradnju u razdoblju od 2021. do 2027., o čemu do kraja ove godine konačnu odluku moraju donijeti Vijeće EU te Europski parlament.
S obzirom na duboke izmjene u europskom društvu nastale tijekom 2020., za očekivati je da će se i instrumenti unutar teritorijalne suradnje iskoristiti za jačanje europskog gospodarstva i što brzi izlazak iz krize uzrokovane koronavirusom.
Pametan subjekt, u smislu ovih natječaja moguć nositelj ili partner na ovim projektima, će iskoristiti ovo razdoblje i promišljati svoje ideje, pripremati dokumentaciju i tražiti druge adekvatne partnere.
Tim UHY Savjetovanja sa svojim iskustvom vam može pomoći uobličiti priču i proći kroz cjelokupan proces – obratite nam se s povjerenjem na 021 612 673 ili na savjetovanje@uhy.hr.