Upravno vijeće HZZ-a je na sjednici održanoj dana 22.10.2020.g. usvojilo izmjene vezane za mjeru Potpora za očuvanje radnih mjesta – skraćivanje radnog vremena.
Koja je ciljana skupina radnika?
Potpora se može koristiti za radnike zaposlene na puno radno vrijeme kod poslodavaca koji zapošljavaju 10 radnika i više, neovisno da li je ugovor sklopljen na određeno ili neodređeno. Navedena
skupina radnika ne uključuje vlasnike, suvlasnike, osnivače, članove uprave, direktore, prokuriste i sl., Pod vlasnicima i suvlasnicima smatraju se osobe koje posjeduju više od 25% udjela u kapitalu društva. Predstavnici radnika u upravnim i nadzornim odborima odnosno drugim odgovarajućim tijelima koja nadziru vođenje poslova mogu koristiti predmetnu potporu, kao i tvrtke u stečaju ukoliko imaju zaposlene i podmiruju svoje obveze.
Na koji način se predaje zahtjev?
Predaja zahtjeva i prateće dokumentacije vrši se isključivo putem on line aplikacije na web adresi
www.hzz.hr.
Koji su rokovi za dostavu zahtjeva?
Zahtjevi se primaju do 30. studenog 2020., a ovisno o datumu zaprimanja, zahtjev vrijedi u ovim razdobljima:
- Zahtjev zaprimljen od 1. do 31. listopada, vrijedi za potporu od studenog do prosinca dok zahtjev zaprimljen od 1. do 30. studenog, vrijedi za potporu u prosincu.
Kako bi se zahtjev produžio automatski, potrebno je svaki mjesec dostaviti dokumentaciju o padu prihoda i mjesečnu evidenciju radnog vremena. Dokumentacija se zaprima po sljedećem rasporedu:
- od 1. listopada do 31. listopada: prihod i evidencija RV za rujan 2020. (za zahtjev predan do 31. kolovoza)
- od 1. studenog do 30. studenog: prihod i evidencija RV za listopad 2020. (za zahtjev predan do 30. rujna)
- od 1. prosinca do 31. prosinca: prihod i evidencija RV za studeni 2020. (za zahtjev predan do 31. listopada)
Koji su glavni kriteriji za ostvarivanje potpore?
Zahtjev mogu predati svi poslodavci koji zapošljavaju 10 i više radnika, a koji očekuju pad ukupnog mjesečnog fonda radnih sati svih radnika zaposlenih na puno radno vrijeme za minimalno 10% u mjesecu za koji se traži potpora. Dodatni kriterij koji se mora dokazati je i povezanost utjecaja epidemije na poslovanje i pad ukupnog mjesečnog fonda radnih sati.
Kako se dokazuje utjecaj epidemije na poslovanje i smanjenje radnog vremena?
Navedena povezanost dokazuje se ostvarenim padom prihoda/primitaka u svakom mjesecu za koji se traži potpora
od najmanje 20% u odnosu na isti mjesec protekle godine i jednim od slijedećih razloga:
- pad narudžbi putem raskida ili izmjene ugovora s kupcem/kupcima, pismenim očitovanjem kupaca o padu narudžbi za mjesec za koji se traži potpora;
- nemogućnost ugovaranja novih poslova za vrijeme epidemije COVID-19;
- nemogućnost isporuke gotovih proizvoda ili ugovorenih i plaćenih sirovina, repromaterijala, strojeva, alata;
- nemogućnost novih narudžbi sirovina, repromaterijala, alata i strojeva neophodnih za rad.
Iznimno, poslodavci koji djeluju u sektoru prerađivačke industrije (grupa C po NKD) mogu ostvariti potporu i ako je pad prihoda/primitaka u promatranom razdoblju manji od 20%, ali moraju dokazati jedan od navedenih razloga u svakom mjesecu za koji se traži potpora.
Pad prihoda/primitaka dokazuje se putem predanih obrazaca PDV Poreznoj upravi. Ostali razlozi dokazuju se putem obrazložene vjerodostojne dokumentacije koje će poslodavac dostaviti Zavodu svaki mjesec za koji traži potporu, na propisani način. Ako poslodavac posluje kraće od 12 mjeseci treba dokazati pad prometa/prihoda za najmanje 20% u mjesecu za koji traži potporu u odnosu na mjesec veljaču 2020. godine temeljem predaje PDV obrasca za mjesec za koji traži potporu i za mjesec veljaču 2020.g. Poreznoj upravi. Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a dokazuju pad prometa/prihoda na temelju tablice pada prometa/prihoda.
Koliki je iznos potpore za navedenu mjeru?
Potpora se dodjeljuje za privremeno uvođenje punog radnog vremena radnika u trajanju kraćem od mjesečnog fonda sati, ali ne kraćem od 70% mjesečnog fonda sati, u visini najviše do 2.800 kn mjesečno neto po radniku. Vrijednost iznosa neto naknade sata skraćenog radnog vremena računa se po formuli: do 4.000,00 kn podijeljeno s mjesečnim fondom sati za puno radno vrijeme za mjesec za koji je tražena potpora, množen brojem sati za koje se daje potpora.
Tko ne može koristiti potporu?
Poslodavci koji koriste mjere HZZ-a i drugih davatelja, a kojima je trošak plaće opravdani trošak, ne mogu istovremeno koristiti obje mjere.
Poslodavac ne može podnijeti zahtjev za korištenje potpore za
radnike kojima teče otkazni rok kao ni za
radnike koji rade na daljinu.
Poslodavci koji nisu isplatili utvrđenu ili propisanu plaću prema ugovoru o radu, pravilniku o radu, kolektivnom ugovoru ili posebnom propisu za sve mjesece koji prethode mjesecu za koji se traži potpora ne mogu koristiti mjeru.
Udruge i ustanove koje nisu u sustavu poreza na dobit ne mogu koristiti mjeru.
Kada postoji obveza vraćanja potpore?
Poslodavac koji je tražio potporu bit će obvezan vratiti potporu, ako od trenutka dobivanja potpore do 31. prosinca 2021. godine postupi na jedan od sljedećih načina:
- isplati dividendu ili udjel u dobiti ili druge istovjetne primitke koji se smatraju raspodjelom dobiti bilo kojega poreznog razdoblja;
- ako vlastite dionice odnosno vlastite poslovne udjele dodijeli članovima uprave i/ili izvršnim direktorima i/ili prokuristima i/ili drugim osobama koje su po zakonu ovlaštene zastupati društvo;
- dodijeli pravo osobama iz točke 2. na opcijsku kupnju dionica ili bilo koje drugo pravo koje se temelji na vrijednosti vlastitih dionica;
- isplati osobama iz točke 2. bilo koji iznos kao što su: bonus za postignute rezultate, nagrada za radne rezultate iznad neoporezivog iznosa propisanog propisima kojima se uređuje oporezivanje dohotka i ostale slične primitke koji se oporezuju kao dohodak od nesamostalnog rada ili drugi dohodak, sukladno propisima kojima se uređuje oporezivanje dohotka;
- stekne vlastite dionice odnosno vlastite poslovne udjele.
Važno!
Za radnike čiji je iznos ugovorene ili propisane neto plaće niži od 4.000,00 kn u neto iznosu, uzima se u izračun naknade sata skraćenog radnog vremena iznos ugovorene ili propisane neto plaće.
Potpora se može dodijeliti poslodavcima koji zapošljavaju:
- od 10 do 50 radnika ako je zahtjev za potporom podnesen za najmanje 20% radnika
- od 51 i više radnika ako je zahtjev za potporom podnesen za najmanje 10% radnika.
Potpora se
ne može koristiti za vrijeme korištenja godišnjeg odmora i/ili u razdobljima u kojima radnik ne radi zbog opravdanih razloga određenih zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a ta razdoblja nisu vezana uz predmetnu mjeru skraćenog radnog vremena. Ako poslodavac ima obvezu isplate naknade plaće koja nije vezana uz predmetnu mjeru, obveza ima pravo prvenstva, te se za isto razdoblje se
ne može koristiti mjera skraćenog radnog vremena. Na isplatu mjere ne utječe činjenica ako je radnik dio mjeseca primao naknadu plaće po nekoj drugoj osnovi, a dio mjeseca po osnovi korištenja predmetne mjere.
Poslodavac je dužan obračunati i isplatiti doprinose iz i na iznos potpore koju isplaćuje radniku, a prema odobrenoj potpori Zavod će izvršiti i povrat obračunatih i uplaćenih doprinosa iz i na osnovicu temeljem podatka Porezne uprave iz Obrasca JOPPD.
Poslodavac za vrijeme korištenja Potpore
ne smije:
- određivati prekovremeni rad radnicima za koje je dodijeljena potpora;
- zapošljavati radnike na radna mjesta koja mogu obavljati radnici za koje koristi potporu;
- koristiti rad ustupljenih radnika odnosno povremeni rad učenika ili studenata;
- ugovoriti ili naložiti rad na izdvojenom mjestu rada (rad na daljinu) radnicima za koje je dodijeljena potpora
Istekom mjeseca za koji je tražena potpora, poslodavac dostavlja Zavodu Evidenciju o radnom vremenu.
Izmjenama od 22. listopada, prestala je obveza dostavljanja tjednog plana radnog vremena, a mjesečna evidencija radnog vremena ne mora biti potpisana od radnika koji su korisnici potpore, potreban je jedino potpis odgovorne osobe kod poslodavca.
Koje su obveze poslodavaca?
Poslodavci koji podnose zahtjev za potporom za skraćivanje radnog vremena moraju:
- Opisno navesti razloge očekivanog pada ukupnog fonda sati rada svih zaposlenih na puno radno vrijeme kod poslodavca za mjesec za koji se traži potpora, od minimalno 10%, uz prilaganje vjerodostojne dokumentacije kojim se dokazuje očekivani pad,
- Dostaviti očekivani broj radnika za koji se traži potpora,
- Dostaviti podatak o očekivanom padu prihoda/primitaka u mjesecu za koji se traži potpora u odnosu na isti mjesec prethodne godine te
- Dostaviti Evidenciju o radnom vremenu
Poslodavac kojeg obvezuje kolektivni ugovor, svome zahtjevu za potporom prilaže Sporazum o korištenju potpore za očuvanje radnih mjesta – skraćivanje radnog vremena sklopljen sa sindikatom-potpisnikom kolektivnog ugovora. Poslodavac kojeg ne obvezuje kolektivni ugovor, prilaže Sporazum potpisan ili s radničkim vijećem (ako je utemeljeno kod poslodavca) ili sa sindikatom (ako djeluje kod poslodavca). Ukoliko ne bude postignut Sporazum u roku od 5 dana od dana kada je poslodavac predložio sklapanje sporazuma, poslodavac može donijeti Odluku o podnošenju zahtjeva za korištenje potpore za skraćivanje radnog vremena. Nakon sklapanja Sporazuma ili donošenja Odluke o podnošenju zahtjeva za korištenje potpore za skraćivanje radnog vremena, a prije početka rada u skladu s tom potporom, o toj odluci i o rasporedu rada poslodavac mora obavijestiti radnike i o provedenim postupcima osigurati pisani dokaz.
Poslodavac mora odmah ili najkasnije u roku od 8 dana obavijestiti Zavod ukoliko je došlo do otkaza ugovora o radu s pojedinim radnikom s točnim datumom i razlogom otkaza odnosno ukoliko je došlo do drugog načina prestanka ugovora o radu.
Poslodavac ne smije dostaviti otkaz ugovora o radu radniku za kojeg koristi potporu, najmanje 30 dana od dana prestanka korištenja potpore izuzev slučajeva prestanka ugovora o radu na određeno vrijeme, odlaska radnika u mirovinu, kada radnik otkazuje ugovor o radu, osobno uvjetovanog otkaza ugovora o radu, otkaza zbog skrivljenog ponašanja radnika, te izvanrednog otkaza ugovora o radu.
Više informacija možete pronaći
u provedbenom dokumentu HZZ-a.