Oporezuju li se primici digitalnih nomada u RH?
Kao porezni savjetnik često se nađem u razmišljanju kako porezno regulirati razne nove situacije koje donosi digitalizacija, kako u pogledu oporezivanja prodaje dobara i usluga tako i u pogledu oporezivanja dohotka.
Jedna od novijih pojava u ovom smislu su osobe koje putuju svijetom i dok uživaju u svom odmoru usput odrade i svoje radne zadatke ili bez ikakvih ograničenja donesu odluku da im odredište za odmor postane i nešto trajnije mjesto boravka i rada, jednostavno zato jer im se tamo sviđa pogled na more ili na planine.
Da, pričamo o digitalnim nomadima.
Prema općoj definiciji, digitalni nomad je poduzetnik ili zaposlenik koji svoj posao obavlja diljem svijeta i to, gotovo isključivo, koristeći pomoć digitalne tehnologije za što mu je glavni uvjet pristup internetu.
S obzirom da je ovo trend s uzlaznom putanjom pohvalne su brze reakcije zakonodavca i shvaćanje prednosti boravka i rada digitalnih nomada na području Republike Hrvatske.
Novim Zakonom o strancima, objavljenim u Narodnim novinama 133/20, a koji je stupio na snagu 1.1.2021. godine, u hrvatsko zakonodavstvo se uvodi pojam digitalnog nomada te se definiraju uvjeti koje osoba treba zadovoljiti kako bi na području RH dobila dozvolu za privremeni boravak po toj osnovi.
Prema navedenom Zakonu digitalni nomad je državljanin treće zemlje koji je zaposlen ili obavlja poslove putem komunikacijske tehnologije za tvrtku ili vlastitu tvrtku koja nije registrirana u Republici Hrvatskoj i ne obavlja poslove ili pruža usluge poslodavcima na području Republike Hrvatske.
Odredbom čl. 57. st.1. t.11 Zakona se odobrava privremeni boravak državljaninu treće zemlje koji namjerava boraviti ili boravi u Republici Hrvatskoj u svrhu digitalnog nomada.
Navedene promjene u Zakonu o strancima zahtjevale su i izmjene Zakona o porezu na dohodak kojim se definira porezni status njihovih primitaka.
U svrhu pojednostavljenja samog postupka te privlačenja sve većeg broja digitalnih nomada u RH, odredbama Zakona o porezu na dohodak se njihovi primici oslobađaju od poreza.
Naime, u izmjenama Zakona o porezu na dohodak koji je objavljen u Narodnim novinama 138/20. propisano je oslobođenje od plaćanja poreza na dohodak na primitke koje će digitalni nomadi ostvarivati kroz svoj rad na području RH.
Što se tiče doprinosa, digitalni nomad ne postaje obveznik plaćanja doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje u RH zbog činjenice da je zaposlen ili obavlja poslove za svoje društvo koje nije registrirano u RH.
U trenutku pisanja ovog članka nije objavljen Zakon o dopuni Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u RH koji bi trebao stupiti na snagu u 2021. godini. Međutim, u prijedlogu spomenutog Zakona se regulira status digitalnog nomada u zdravstvenom osiguranju na način da se propisuje oslobođenje od plaćanja doprinosa po toj osnovi. U tom slučaju će troškove korištenja zdravstvene zaštite u RH morati plaćati iz vlastitih sredstava.
Iako se zakonodavac u ovom slučaju odrekao poreza na dohodak i doprinosa prihodi koje će država ostvariti kroz boravak digitalnih nomada u RH će dolaziti iz njegove vlastite potrošnje i korištenja usluga lokalnih trgovina, ugostiteljskih objekata i slično.
Svakako je ovo pozitivan primjer kako se kroz pojednostavljenu zakonsku proceduru i oslobođenje od oporezivanja Hrvatsku može svrstati na listu poželjnih odredišta za boravak i rad sve više rastućeg broja osoba koje zadovoljavaju definiciju digitalnog nomada.
Ako imate dodatnih pitanja obratite se našem odjelu poreznog savjetovanja na mail porezni.savjetnik@uhy.hr i odjelu računovodstva na mail split@uhy.hr