Oporezivanje vrijednosnih kupona
Korištenje i oporezivanje vrijednosnih kupona (bonova) porezom na dodanu vrijednost kao i knjiženje primljenih sredstava po prodanim bonovima do sada je računovodstvenoj struci stvaralo dosta nejasnoća. Izmjenama Zakona o PDV-u, a koji je stupio na snagu od 1. siječnja 2019. Godine, zakonodavac je regulirao ovu problematiku, a svoje Mišljenje je 18. prosinca 2018. godine izdala i Porezna uprava.
Korištenje i oporezivanje vrijednosnih kupona (bonova) porezom na dodanu vrijednost kao i knjiženje primljenih sredstava po prodanim bonovima do sada je računovodstvenoj struci stvaralo dosta nejasnoća.
Izmjenama Zakona o PDV-u, a koji je stupio na snagu od 1. siječnja 2019. Godine, zakonodavac je regulirao ovu problematiku, a svoje Mišljenje je 18. prosinca 2018. godine izdala i Porezna uprava.
S aspekta Zakona o PDV-u, vrijednosnim kuponom (bonom) smatra se instrument za koji postoji obveza da se prihvati kao cjelovita ili djelomična naknada za buduću isporuku dobara ili usluga i kada su dobra ili usluge koje se isporučuju ili identitet budućih isporučitelja naznačeni na samom instrumentu ili povezanoj dokumentaciji uključivo i uvjete za korištenje takvog instrumenta.
Vrijednosni kuponi, sukladno Zakonu o porezu na dodanu vrijednosti, dijele se na:
- jednonamjenski vrijednosni kupon je kupon za koji je u vrijeme njegovog izdavanja poznata buduća isporuka dobara ili usluga i iznos PDV-a. Porezna obveza, ako je izdavatelj ujedno i isporučitelj, nastaje isporukom jednonamjenskog vrijednosnog kupona. Stvarna isporuka dobara ili usluga ne oporezuje se PDV-om. Ako stvarni isporučitelj dobara ili usluga nije onaj koji je izdao jednonamjenski kupon smatra sa da je stvarni isporučitelj obavio isporuku dobara ili usluga izdavatelju jednonamjenskog vrijednosnog kupona;
- višenamjenski vrijednosni kupon je vrijednosni kupon koji nije jednonamjenski vrijednosni kupon (u vrijeme izdavanja nije poznata buduća isporuka dobara ili usluga i iznos PDV-a). Porezna obveza nastaje stvarnom isporukom dobara ili usluga. Kod višenamjenskog vrijednosnog kupona osnovica i PDV su sadržani u vrijednosti višenamjenskog kupona. Npr. ako je vrijednost višenamjenskog vrijednosnog kupona 100 kn, a iskoristit će se za isporuku dobara koja se oporezuje sa 25%, porezna osnovica iznosit će 80 kuna, a PDV 20 kuna.