Odgoda i obročna otplata poreznih obveza u uvjetima posebnih okolnosti
Nastavno na izglasane dopune Općeg poreznog zakona, 08.04.2020. objavljene su i izmjene i dopune Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona.
Navedene izmjene i dopune nadovezuju se na prvi paket mjera Vlade RH, odnosno objavljenih izmjena i dopuna Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona o kojima smo pisali u prethodnim člancima.
Novi pravilnik definira:
- Provedbu postupka odgode i/ili obročne otplate dospjele porezne obveze;
- oslobođenja od obveze doprinosa za sufinancirane neto plaće;
- oslobođenja od ostalih poreznih obveza
- i ostale odredbe o postupanju za vrijeme posebnih okolnosti.
Tko ima pravo na odgodu i/ili obročnu otplatu dospjele porezne obveze?
Svaki porezni obveznik kojemu epidemija koronavirusa nepovoljno utječe na poslovanje može zatražiti odgodu ili obročnu otplatu dospjelih poreznih obveza, uz uvjet da:
- na dan podnošenja Zahtjeva nema nepodmirenih poreznih obveza (tolerancija za nepodmirene obveze do 200,00 kn)
- ima pad prihoda/primitaka u mjesecu koji prethodi mjesecu podnošenja Zahtjeva za najmanje 20% u odnosu na isti mjesec prethodne godine, ili
- ako učini vjerojatnim da će mu prihodi/primici u naredna tri mjeseca pasti najmanje za 20% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Porezni obveznik koji ima dug veći od 200,00 kn, a ispunjava drugi uvjet i potrebna mu je odgoda poreznih obveza, treba platiti dospjeli dug ili za dospjeli dug s Poreznom upravom sklopiti upravni ugovor, te nakon toga podnijeti Zahtjev za odgodu plaćanja doprinosa i poreza.
Koliko dugo se može prolongirati dospijeće poreznih obveza?
Dospijeće poreznih obveza prolongira se za razdoblje od 3 mjeseca, računajući od dana dospijeća pojedinačne obveze. Za već odgođene porezne obveze može se odobriti dodatni rok od još tri mjeseca.
U razdoblju odgode Porezna uprava ne zaračunava zatezne kamate.
Koja se porezna davanja mogu odgoditi?
Sva porezna davanja osim carina i trošarina.
Prije svega, odgoda poreznih obveza odnosi se na doprinose iz i na plaću radnika, porez na dohodak, doprinose za obvezno osiguranje samozaposlenih osoba, doprinose za osobe na stručnom osposobljavanju, doprinose i porez na primitke od drugog dohotka, predujmove poreza na dobit, porez na dohodak od kapitala, predujmove poreza na dohodak od samostalne djelatnosti i druge porezne obveze.
Tko može tražiti odgodu plaćanja PDV-a i koji se iznos PDV-a može odgoditi?
Odgoda plaćanja PDV-a se ne odnosi na porezne obveznike koji PDV plaćaju prema naplaćenim naknadama.
Pravo na odgodu plaćanja PDV-a imaju svi obveznici PDV-a koji poreznu osnovicu utvrđuju prema vrijednosti obavljenih isporuka (bez obzira na vrijednost isporuka u prethodnoj godini), ali samo u visini obveze PDV-a koja je utvrđena iz izdanih računa koji nisu naplaćeni i ulaznih računa koji nisu plaćeni prema tzv. kriteriju naplaćenih naknada. Navedeno znači da se može odgoditi samo dospjela obveza PDV-a koja proizlazi iz razlike utvrđene prema uobičajenom kriteriju izdanih računa i onih koji su u tom razdoblju naplaćeni/plaćeni.
Novim Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona omogućeno je svim poduzetnicima (ne samo za poduzetnike koji su u prethodnoj godini ostvarili isporuku robe i usluga do iznosa 7,5 mil. kn) da PDV plaćaju primjenom modela naplaćenih naknada.
Kako bi se ostvarila odgoda potrebno je podnijeti Obrazac PDV s redovnim postupkom oporezivanja, a iskazati razliku iznosa u odnosu na postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama u dijelu VIII. Ostali podaci, točka 2. Otuđenje/stjecanje gospodarske cjeline ili pogona Obrasca PDV. Ukoliko se tijekom trajanja posebnih okolnosti ostvari vrijednost koja se uobičajeno iskazuje na Obrascu PDV u dijelu VIII. Ostali podaci, točka 2., ista će iskazati u prvom Obrascu PDV koji će se podnositi istekom posebnih okolnosti.
Nakon isteka mjere odgode i plaćanja PDV-a prema kriteriju naplaćenih naknada, iskazanu razliku iz PDV obrasca primjenom modela fakturirane realizacije bit će neophodno uplatiti po okončanju odgode od 3 mjeseca ili alternativno 6 mjeseci.
Za koji iznos dospjele obveze PDV-a se može ostvariti odgoda plaćanja?
Odgoda plaćanja PDV-a ostvaruje se za iznos dospjele obveze PDV-a koja je veća od iznosa za koji bi porezni obveznik bio zadužen da obračunava PDV prema naplaćenim naknadama.
Je li poslodavac oslobođen od obveze doprinosa za sufinancirane neto plaće?
Porezni obveznik je oslobođen obveze plaćanja doprinosa (MIO I stup, zdravstveno osiguranje) na osnovicu isplaćene sufinancirane neto plaće od 3.250 kn za ožujak i 4.000 kn za travanj i svibanj koju isplaćuje Hrvatski zavod za zapošljavanje.
Oslobođenje će provoditi Porezna uprava po službenoj dužnosti na temelju podataka razmijenjenih s HZZ-om i iz dokaza o isplaćenoj plaći stjecatelja potpore i podataka iskaznih u Obrascu JOPPD podnesenom Poreznoj upravi. Oslobođenje će biti iskazano u vidu umanjenja obveze na porezno-knjigovodstvenoj kartici poreznog obveznika. Obveze po osnovi doprinosa za MIO II stup, HZZ će uplatiti Središnjem registru osiguranika, temeljem izračuna Porezne uprave.
Što se podrazumijeva pod ostala porezna davanja za koje se može tražiti odgoda ili oslobođenje?
Pod pojmom ostalih poreznih davanja u smislu ovog dijela Pravilnika smatraju se sva porezna davanja koja dospijevaju počevši od 1. travnja 2020. do isteka roka od tri mjeseca od stupanja na snagu članka koji definira plaćanje poreza u posebnim okolnostima (do 20/06/2020) – izuzev obveze poreza na dodanu vrijednost, carina i trošarina, doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje, poreza i prireza utvrđenih na konačne dohotke, naknada i davanja na igre na sreću, obveze po ranije sklopljenim upravnim ugovorima te reprogramirane obveze iz predstečajnih i stečajnih postupaka.
Tko ima pravo na oslobođenja od ostalih poreznih davanja?
Pravo na potpuno oslobođenje imaju poduzetnici
- kojima je zbog posebnih okolnosti nadležnog tijela rad zabranjen, onemogućen ili otežan te zbog navedenog ima pad prihoda/primitaka od najmanje 50% u razdoblju od 20.03.2020.-20.06.2020. godine u odnosu na identično razdoblje prethodne godine.
Pravo na djelomično oslobođenje imaju poduzetnici
- kojima je zbog posebnih okolnosti nadležnog tijela rad zabranjen ili onemogućen, ali su ostvarili vrijednost isporuka dobara i usluga u iznosu većem od 7.500.000,00 kuna bez poreza na dodanu vrijednost. Oslobođenje od plaćanja u tom slučaju biti će razmjerno postotku pada prihoda/primitka u odnosu na isto razdoblje prethodne godine
Na temelju podataka kojim raspolaže Porezna uprava ili na temelju podataka koje dostavi podnositelj zahtjeva utvrdit će se ispunjenje uvjeta za oslobođenjem od podmirivanja dospjelih poreznih obveza u navedenom razdoblju. Oslobođenje od podmirivanja poreznih obveza iskazat će se umanjenjem poreznih obveza na porezno-knjigovodstvenoj kartici podnositelja zahtjeva.
Što je s paušalnim obveznicima u turizmu? Jesu li oni oslobođeni?
Svi porezni obveznici koji ostvaruju dohodak po osnovi iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova, a koji porez plaća u paušalnom iznosu, oslobođeni su poreza u visini ¼ godišnjeg paušalnog poreza na dohodak i prireza. Oslobođenje se odnosi na obvezu koja se plaća do kraja drugog tromjesečja 2020. godine (dospijeće obveze je 30. lipnja 2020.).
Iznajmljivači koji su podnijeli zahtjev za odgodom plaćanja poreza do 30.3.2020., za obvezu koja je dospjela 31.3.2020. ostvarili su pravo na ODGODU plaćanja te obveze do 30.6.2020., te se ista neće otpisati. Samo iznos za drugo tromjesečje se otpisuje (bez podnošenja ikakvog zahtjeva)
Želim donirati dobra ili usluge za borbu protiv pandemije bolesti COVID-19. Imam li kakva oslobođenja?
Obveznici poreza na dodanu vrijednost oslobođeni su plaćanja PDV-a za isporuke dobara i usluga, obavljene bez naknade ili protučinidbe, potrebnih za borbu protiv učinaka pandemije bolesti COVID-19, do isteka roka od tri mjeseca nakon stupanja na snagu članka 107.a Zakona.
Također, pri uvozu robe potrebne za borbu protiv učinaka pandemije bolesti COVID-19 tijekom 2020. primjenjuje se oslobođenje od plaćanja PDV-a pri konačnom uvozu određenih dobara, u roku i uz uvjete propisane Odlukom Komisije (EU) 2020/491. Navedeno se primjenjuje na organizacije i dobra koja su oslobođena carine u skladu s carinskim propisima.
Kako se podnosi zahtjev za odgodu ili otpis poreznih obveza? Trebam li podnijeti više zahtjeva za odgodu više različitih poreznih obveza?
Zahtjev se podnosi poreznom tijelu prema sjedištu/prebivalištu poreznog obveznika u elektroničkom obliku putem sustava ePorezna. Porezni obveznik podnosi jedan zahtjev za odgodu svih poreznih obveza uključivo i ostala javna davanja (doprinosi, članarine i sl.).
Porezni obveznik kojem je zahtjev za odgodu odobren, ne podnosi posebni zahtjev za odgodom plaćanja dospjele obveze PDV-a, već pravo na odgodu dokazuje popunjavanjem točke VIII.2. Obrasca PDV u kojoj iznimno iskazuje razliku između iznosa iskazanog pod točkom IV. Obrasca PDV i iznosa kojeg bi iskazao pod točkom IV. Obrasca PDV da primjenjuje postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama.
Za koje porezne obveze se ne može dobiti mjera OSLOBOĐENJE (otpis) od podmirivanja poreznih obveza?
Mjera Oslobođenje od podmirivanja poreznih obveza oslobođenje se može ostvariti za porezne obveze koje dospijevaju počevši od 1. travnja 2020. do 20. lipnja 2020., pri čemu se ne primjenjuje za:
-porez na dodanu vrijednost
-carine i trošarine
-doprinos za obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje
-porez i prirez utvrđen na konačne dohotke (dohodak od kapitala, dohodak od imovine i imovinskih prava, dohodak od samostalne djelatnosti koji se plaća u paušalnom iznosu)
-naknade i davanja na igre na sreću
-obveze po ranije sklopljenim upravnim ugovorima i
-reprogramirane obveze iz predstečajnih i stečajnih postupaka.
Što ako poduzetnik na kraju razdoblja korištenja mjere ustanovi da nema pad više od 20% ili više od 50%, a koristio je mjere odgode ili oslobođenja?
Za korisnika mjera odgode i/ili obročne otplate dospjelih poreznih obveza, za kojeg se naknadno utvrdi da je ostvario prava za sebe ili druge osobe prema odredbama ovoga članka dostavom netočnih ili lažnih podataka primijenit će se odredbe o odgovornosti propisane zakonom, a mjera i njezini učinci će se poništiti.
Preuzmite Članak -Odgoda i obročna otplata poreznih obveza u uvjetima posebnih okolnosti .
Ako imate dodatnih pitanja u vezi mjera obratite se našem odjelu poreznog savjetovanja na mail porezni.savjetnik@uhy.hr i odjelu računovodstva na mail split@uhy.hr .