Nova mjera HZZ-a od 4.000,00 kn za najugroženije
HZZ je na svojim stranicama objavio novu mjeru za srpanj-kolovoz. U nastavku donosimo pregled uvjeta, visine potpore, dokumentaciju koju treba ispuniti kao i obveze poslodavaca i Zavoda.
Za koje mjesece se mjera koristi?
Mjera se odnosi na srpanj i kolovoz 2020. godine. Svaka 2 mjeseca Upravno vijeće HZZ-a donosit će odluku o mogućem produljenju mjere.
Koje djelatnosti mogu aplicirati na potporu?
Prihvatljive djelatnosti prema NKD-u za korištenje navedene mjere su sljedeće:
H – Prijevoz i skladištenje (prvenstveno prijevoz putnika i to kopnom)
I – Djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane i pića
J – Informacije i komunikacije
N – Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (putničke agencije, organizatori putovanja (turoperatori) i ostale rezervacijske usluge te djelatnosti povezane s njima)
R – Umjetnost, zabava i rekreacija
Ostale djelatnosti koje nisu klasificirane NKD-om: Organizatori sajmova i vjenčanja, audio i video snimanje, prodaja ulaznica te najam dvorana
Prihvatljivim poslodavcima smatraju se trgovačka društva, obrti, OPG i fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost i koji su po toj osnovi i osigurani.
Za koje radnike se može tražiti potpora?
Svi radnici zaposleni kod poslodavaca (bez obzira je li radnik na određeno ili neodređeno, radi li se o građanima RH, EU ili trećih zemalja, rade li u punom ili nepunom radnom vremenu ili imaju neki od statusa poput samohranog roditelja, hrvatskog branitelja i izaslanog radnika) te radnici zaposleni u podružnicama predstavništva stranih tvrtki u Republici Hrvatskoj.
Ciljana skupina radnika ne uključuje:
- Suvlasnike s više od 25% udjela, osnivače, članove uprave, direktore, prokuriste i sl.
Navedeno se ne odnosi na poslodavce kod kojih je zaposleno do 10 radnika te na vlasnike obrta i osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva bez obzira na broj zaposlenih. - Umirovljenike
- Strane radnika iz trećih zemalja kojima je prestala važiti dozvola za boravak i rad
Ukoliko više poslovnih subjekata imaju istog osnivača/vlasnika koji pojedinačno zapošljavaju manje od 10 radnika, a svi poslovni subjekti zajedno imaju više od 10 zaposlenih radnika, potpora se ne odobrava za vlasnike, suvlasnike, osnivače, članove uprave, direktore, prokuriste.
Kolika je visina potpore?
Mjera srpanj-kolovoz iznosi 4.000,00 kn po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno razmjerni dio za radnika prema broju sati u nepunom radnom vremenu te 250,00 kn doprinosa za mirovinsko osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje, odnosno iznos obveze dodatnog doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje za staž osiguranja s povećanim trajanjem.
Koji je rok zaprimanja zahtjeva?
Za zahtjeve zaprimljene u razdoblju od 08. srpnja do 31. srpnja 2020. godine odobrit će se isplata troškova plaće za srpanj i kolovoz 2020. godine, a za zahtjeve zaprimljene u razdoblju od 01. kolovoza do 31. kolovoza 2020. godine odobrit će se isplata troškova plaće za kolovoz 2020. godine.
Koji je prihvatljivi pad prihoda?
Poslodavci trebaju dokazati pad prihoda u lipnju 2020. za najmanje 60% u odnosu na lipanj 2019. kako bi ostvarili potporu za srpanj, te moraju dokazati pad prihoda u srpnju 2020. u odnosu na srpanj 2019. također najmanje 60% kako bi ostvarili potporu za kolovoz. Navedeni pad dokazivat će se predajom PDV obrazaca Poreznoj upravi.
Tromjesečni obveznici PDV-a dokazuju pad prometa/prihoda od 60% u drugom tromjesečju 2020., u odnosu na drugo tromjesečje 2019.
Ako poslodavac posluje kraće od 12 mjeseci treba dokazati pad prometa/prihoda za najmanje 60% u lipnju 2020. u odnosu na veljaču 2020. godine temeljem predaje PDV obrasca za lipanj i veljaču 2020.g. Poreznoj upravi, odnosno pad prometa/prihoda od 60% u drugom tromjesečju 2020. u odnosu na prvo tromjesečje 2020 ukoliko je tromjesečni porezni obveznik.
Porezna uprava će temeljem dostavljenog PDV obrasca, a na zahtjev Hrvatskog zavoda za zapošljavanje dostaviti podatak o stvarnom postotku pada prometa/prihoda za promatrano razdoblje. Ukoliko je postotak pada prometa/prihoda najmanje 60% uz zadovoljavanje ostalih uvjeta može se odobriti potpora. Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a dokazuju pad prometa/prihoda na temelju tablice pada prometa/prihoda.
Koja je dokumentacija potrebna za prijavu zahtjeva?
Prijava na potporu vrši se isključivo putem web aplikacije, a potrebna dokumentacija dostupna je na stranicama HZZ-a.
Koje su obveze poslodavca?
Odmah ili najkasnije u roku od 8 dana obavijestiti Zavod ukoliko je došlo do otkaza ugovora o radu s pojedinim radnikom s točnim datumom i razlogom otkaza.
Za opravdano otkazane ugovore o radu, što uključuje istek ugovora na određeno, kada radnik otkazuje ugovor o radu, osobno uvjetovani otkaz, odlazak radnika u mirovinu i otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika, poslodavac ostvaruje pravo na isplatu prema danima koje je osoba odradila u mjesecu otkaza. Ukoliko je došlo do otkaza ugovora o radu krivnjom poslodavca, isti ne ostvaruje pravo na isplatu za radnika kojem je otkazan ugovor za odrađeni mjesec ili dane u mjesecu koji dospijevaju za isplatu.
Poslodavac koji je tražio potporu za 50 i više radnika bit će u obvezi vratiti potporu, ako od trenutka dobivanja potpore pa zaključno s 31. prosincem 2021. godine postupi na jedan od slijedećih načina:
- isplati dividendu ili udjel u dobiti ili druge istovjetne primitke koji se smatraju raspodjelom dobiti bilo kojega poreznog razdoblja;
- ako vlastite dionice odnosno vlastite poslovne udjele dodijeli članovima uprave i/ili izvršnim direktorima i/ili prokuristima i/ili drugim osobama koje su ovlaštene da vode cijelo ili dio njegovog poduzeća;
- dodijeli pravo osobama iz točke 2. na opcijsku kupnju dionica ili bilo koje drugo pravo koje se temelji na vrijednosti vlastitih dionica;
- isplati osobama iz točke 2. bilo koji iznos kao što su: bonus za postignute rezultate, nagrada za radne rezultate iznad neoporezivog iznosa propisanog propisima kojima se uređuje oporezivanje dohotka i ostale slične primitke koji se oporezuju kao dohodak od nesamostalnog rada ili drugi dohodak, sukladno propisima kojima se uređuje oporezivanje dohotka;
- stekne vlastite dionice odnosno vlastite poslovne udjele.
Koji je rok za predaju dokaza o isplati plaće?
Poslodavac se obvezuje Zavodu dostaviti dokaze o isplaćenoj plaći za mjesec srpanj 2020., najkasnije do 5. rujna 2020., a za kolovoz najkasnije do 5. listopada 2020. Isto se ne odnosi na obrtnike i ostale samostalne obveznike plaćanja doprinosa koji nisu u zakonskoj obvezi isplate plaće. Isti će dostaviti izjavu da su sredstva utrošena sukladno namjeni potpore.
Pod dokazom o isplaćenoj plaći smatra se financijski dokument iz kojeg je razvidno da je izvršena obveza isplate plaće (Izvod s poslovnog računa), oznaka Izvješća o primicima, porezu na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranja (Obrazac JOPPD) i OIB svakog radnika za kojeg je isplaćena Potpora za svaki mjesec isplate plaće.
U kojem roku će HZZ isplatiti sredstva?
HZZ se obvezuje isplatiti potporu do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec.
Više informacija možete pronaći u provedbenom dokumentu HZZ-a.