Izmjena mjere Potpore za očuvanje radnih mjesta za listopad-prosinac 2020.
Dana 23. listopada donijete su izmjene uvjeta i načina korištenja mjera za očuvanje radnih mjesta listopad – prosinac koje zamjenjuju postojeće mjere rujan – prosinac.
Koje su ciljane skupine radnika i poslodavaca?
Mjere se odnose na ciljane skupne poduzetnika iz prihvatljivih sektora, na mikropoduzetnike (zapošljavanju manje od 10 radnika) bez obzira na djelatnost, te na one poduzetnike kojima je rad zabranjen odlukama Stožera ili oni kojima je odlukom Stožera rad na bilo koji način ograničen.
Potpora se može odobriti za radnike zaposlene kod ciljanih skupina poslodavca na dan 30.09.2020. neovisno o tome jesu li zaposleni na određeno ili neodređeno, puno ili nepuno vrijeme, radnici u podružnicama itd.
Potpora se ne može ostvariti za suvlasnike s više od 25 posto udjela, direktore, članove uprave, osnivače ukoliko poduzeće ima više od 10 zaposlenih, umirovljenike, strane radnike kojima je prestala važiti dozvola za rad.
Visina potpore
Potpora će se odobravati u iznosu od najviše 4.000,00 kn mjesečno po radniku za radnike zaposlene u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu prema postotku pada prihoda/primitaka:
- od 40,00% do 44,99% – 2.000,00 kn
- od 45,00% do 49,99% – 2.500,00 kn
- od 50,00% do 54,99% – 3.000,00 kn
- od 55,00% do 59,99% – 3.500,00 kn
- od 60% i više – 4.000,00 kn
Poslodavci koji ne mogu obavljati djelatnost sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite:
- 2.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu ukoliko je poslodavac Odlukom stožera ili Odlukom epidemiologa zatvoren od 1 do 14 dana
- 4.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu ukoliko je poslodavac Odlukom stožera ili Odlukom epidemiologa zatvoren od 15 dana i nadalje
Na koji način će se odabirati korisnici?
Za zahtjeve za dodjelu potpore zaprimljene od 26. listopada 2020. godine do zaključno 25. studenoga 2020. godine odobravat će se isplata mjesečnih troškova plaće za listopad, studeni i prosinac 2020. godine.
Za zahtjeve za dodjelu potpore zaprimljene od 26. studenoga 2020. godine do zaključno 25. prosinca 2020. godine odobravat će se isplata mjesečnih troškova plaće za studeni i prosinac 2020. godine.
Za zahtjeve za dodjelu potpore zaprimljene od 26. prosinca 2020. godine do zaključno 25. siječnja 2021. godine odobravat će se isplata mjesečnih troškova plaće za prosinac 2020. godine.
Koji su kriteriji?
Kriterij za ostvarivanje potpore biti će pad prihoda/primitaka u razdoblju od 01.04.2020. do 30.09.2020. u odnosu na isto razdoblje 2019.godine i to temeljem predaje PDV-obrasca za navedene mjesece.
Tromjesečni PDV obveznici dokazuju pad prihoda/primitaka kumulativno za drugo i treće tromjesečje 2020. u odnosu na 2019.
Poslodavci kojima je ograničen rad Odlukama stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave):
- dokazati da su u mjesecu koji prethodi onome za koji traže potporu imali pad prihoda/primitaka u odnosu na isti mjesec 2019.g. i to temeljem predaje PDV obrasca za spomenute mjesece ILI,
- dokazati da su u razdoblju od 01.04.2020.g. do 30.09.2020.g. imali pad prihoda/primitaka u odnosu na isto razdoblje 2019.g. i to temeljem predaje PDV obrasca za spomenute mjesece.
Ako poslodavac posluje kraće od 12 mjeseci treba dokazati pad prihoda/primitaka u mjesecu koji prethodi mjesecu za koji traže potporu u odnosu na lipanj 2020. godine temeljem predaje tablice pada prihoda/primitaka za odnosni mjesec i lipanj 2020.g.
Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a ili nisu u sustavu PDV-a u usporedivim razdobljima dokazuju pad prihoda/primitaka na temelju tablice pada prihoda/primitaka. U navedenim slučajevima poduzetnici su dužni dostaviti izvod iz knjige primitaka i izdataka ili bruto bilancu za odnosna razdoblja.
Porezna uprava će temeljem dostavljenog PDV obrasca, a na zahtjev Hrvatskog zavoda za zapošljavanje dostaviti podatak o stvarnom postotku pada prihoda/primitaka za promatrano razdoblje. Ukoliko je postotak pada prihoda/primitaka prihvatljiv uz zadovoljavanje ostalih uvjeta može se odobriti potpora.
U smislu ovih kriterija prihodima/primicima se smatraju podaci o vrijednosti isporuka dobara i usluga iskazanih pod točkama I., II.1., II.2. i II.3. Obrasca PDV neovisno o njihovoj prirodi, strukturi i načinu obračuna.
Na koji način se predaje zahtjev?
Zahtjev se predaje putem on line aplikacije na web adresi mjera-orm.hzz.hr sukladno dostupnim uputama.
Koje su obveze poslodavca?
Poslodavac je obavezan odmah ili najkasnije u roku od 8 dana obavijestiti Zavod ukoliko je došlo do otkaza ugovora o radu s pojedinim radnikom s točnim datumom i razlogom otkaza. Osim toga, obvezan je zadržati sve radnike koji su kod njega bili u radnom odnosu posljednjeg dana mjeseca koji prethodi mjesecu za koji poslodavac prima potpore, osim onih kojima ugovor o radu prestaje recimo po isteku ugovora o radu. U tom slučaju poslodavac ostvaruje pravo na isplatu potpore prema danima koje je radnik odradio u mjesecu otkaza.
Poslodavac se obvezuje Zavodu dostaviti dokaze (izvod, broj JOPPD obrasca, OIB svakog radnika) o isplaćenoj plaći:
- za mjesec listopad najkasnije do 5. prosinca 2020. godine
- za mjesec studeni najkasnije do 5. siječnja 2021. godine
- za mjesec prosinac najkasnije do 5. veljače 2021. godine.
VAŽNO!
Od 26.10.2020.g. neće se zaprimati NOVI zahtjevi za mjeru ORM COVID rujan prosinac i ORM COVID mikropoduzetnici rujan-prosinac i isključivo je moguće predati zahtjev za mjeru LISTOPAD-PROSINAC.
Ukoliko je poduzetniku odobren zahtjev za rujan po mjeri rujan-prosinac, a želi koristiti novu mjeru od listopada, potrebno je napraviti odustanak po mjeri rujan i podnijeti novi zahtjev za mjeru LISTOPAD–PROSINAC
Ako poslodavcu zahtjev za rujan još nije obrađen po mjeri rujan-prosinac rujan će se ocijeniti prema uvjetima mjere rujan-prosinac važećim u trenutku predaje zahtjeva. Ako želi koristiti novu mjeru od listopada, potrebno je napraviti odustanak po mjeri rujan-prosinac i podnijeti novi zahtjev za mjeru LISTOPAD–PROSINAC. Ako poslodavac ne želi da mu se zahtjev za listopad po mjeri rujan–prosinac obrađuje po novoj mjeri listopad–prosinac, potrebno je javiti putem obrasca za upite, a kao vrstu pitanja odabrati „mjera listopad-prosinac“
Ako je poslodavcu negativno ocijenjen zahtjev za rujan po mjeri rujan-prosinac i podnesen je prigovor na negativnu ocjenu koji je uvažen, rujan će se ocijeniti prema uvjetima mjere rujan-prosinac važećim u trenutku predaje zahtjeva.
Ako je poslodavac podnio novi zahtjev za listopad po mjeri rujan-prosinac i još nije obrađen, ako želi koristiti novu mjeru od listopada, potrebno je napraviti odustanak po mjeri rujan-prosinac i podnijeti novi zahtjev za mjeru LISTOPAD–PROSINAC. Ako poslodavac ne želi da mu se zahtjev za listopad po mjeri rujan–prosinac obrađuje po novoj mjeri listopad–prosinac, potrebno je javiti putem obrasca za upite, a kao vrstu pitanja odabrati „mjera listopad-prosinac“
Ako je poslodavcu odobren zahtjev po mjeri rujan-prosinac, zahtjev je produžen na listopad, isplaćen je listopad i želi ostati na mjeri rujan-prosinac, potrebno je javiti putem obrasca za upite, a kao vrstu pitanja odabrati „mjera listopad-prosinac“.
VAŽNO: Poništenje odustanka i naknadno vraćanje s mjere LISTOPAD–PROSINAC na mjeru rujan-prosinac po djelatnostima/mikropoduzetnici rujan-prosinac neće biti moguće.
Više informacija možete pronaći u provedbenom dokumentu HZZ-a.