Kategorije
Računovodstvo, revizija i poreziPromjene vezane za PK karticu od 1.1.2018.
Promjene vezane za PK karticu od 1.1.2018. Od 01. siječnja 2018. godine Porezna uprava izdaje PK karticu samo u obliku elektroničkog zapisa.
Promjene vezane za PK karticu od 1.1.2018.
Od 01. siječnja 2018. godine Porezna uprava izdaje PK karticu samo u obliku elektroničkog zapisa.
Elektroničkim zapisom smatra se onaj PK obrazac koji ima oznaku elektroničkog zapisa i koji nije potpisan vlastoručnim potpisom ovlaštenog službenika i nema otisak pečata nadležne ispostave Porezne uprave. PK kartice izdane u papirnatom obliku do 31. prosinca 2017. potrebno je vratiti u nadležnu ispostavu Porezne uprave pri raskidu radnog odnosa ili prestanku isplate ili pri promjeni podataka. Izdani elektronični zapisi Obrasca PK u navedenim slučajevima ne vraćaju se nadležnoj ispostavi.
Za poslodavce nije propisana obaveza izdavanja PK kartice, odnosno obveza upisa promjena na PK kartici, već im je dana mogućnost izdavanja/upisa promjena na istoj.
Izdavanje i/ili upis promjena podataka na PK kartici omogućen je na tri načina:
- putem Porezne uprave ili,
- putem sustava e-Građani (sam radnik) ili,
- putem e-porezne (poslodavac).
U slučaju da poslodavac u ime radnika predaje zahtjev za izdavanje, odnosno promjenu podataka na PK kartici putem sustava e-porezne, mora prethodno ishoditi pismenu suglasnost radnika te nakon toga poslati zahtjev nadležnoj Poreznoj upravi.
Poslodavac nije dužan prikupljati niti dostavljati Poreznoj upravi dokaze, odnosno dokumentaciju temeljem kojeg radnik traži izmjene. Nakon zaprimanja zahtjeva, Porezna uprava provodi provjeru te nakon provođenja traženih izmjena o tome obavještava poslodavca, putem sustava e-porezne.
Poslodavac ne snosi odgovornost za točnost dostavljenog zahtjeva, već je teret dokazivanja i nadalje na radniku.
Kada poslodavac nije korisnik e-porezne, radniku će Porezna uprava izdati Obrazac PK koji će imati oznaku elektroničkog zapisa. Tako isprintan elektronični zapis Obrasca PK, radnik je dužan dostaviti svom poslodavcu.
Kada su poslodavci korisnici eporezne, Porezna uprava će svaku promjenu podataka dostaviti u pretinac poslodavca e-porezna, odnosno radniku putem usluge e-Građani. Ako radnik zatraži izdavanje/promjenu podataka putem ispostave Porezne uprave, nadležna ispostava zaprimit će i obraditi zahtjev te o tome elektroničnim putem izvijestiti poslodavca, a na zahtjev radnika isprintati elektronični zapis Obrasca PK.
U slučaju odjave radnika s obveznog mirovinskog osiguranja temeljem radnog odnosa, poslodavac od toga trenutka više ne može koristiti osobni odbitak pri isplatama koje će sljediti nakon dana odjave. Naime, Zakonom o porezu na dohodak (Narodne novine, od broja 109/93 do broja 136/15), poslodavcima i isplatiteljima primitka po osnovi nesamostalnog rada nije bilo omogućeno koristiti osobni odbitak prilikom obračuna i isplate plaće za mjesec koji će slijediti nakon dana odjave odnosno raskida radnog odnosa.
Ako bi se dopustilo produženo korištenje osobnog odbitka za bivše poslodavce (nakon uredne odjave u HZMO-u) došlo bi do pravne nesigurnosti iz razloga što novi poslodavac ne bi mogao znati od kada može koristiti osobni odbitak. Kod naknadnih isplata bivšim radnicima koji su postali korisnici prava na mirovinu, u slučaju produženog korištenja osobnog odbitka, opet bi mogao nastati problem zato što se umirovljenik može ponovno zaposliti na pola radnog vremena. Međutim, ako je bivši radnik izjavio da neće zasnovati novi radni odnos u mjesecu raskida radnog odnosa ili slijedeći mjesec, bivši poslodavac mogao bi koristiti osobni odbitak, temeljem dane izjave radnika, ali najkasnije do zadnjeg dana u mjesecu za prethodi mjesec (nastankom obveze dostave obračuna radniku o dospjelom, a neisplaćenom primitku).
Radnik će u tom slučaju svoja zakonska prava na korištenje osobnog odbitka ostvariti u posebnom postupku godišnjeg obračuna poreza na dohodak, kojega Porezna uprava provodi, po službenoj dužnosti, za sve porezne obveznike poreza na dohodak od nesamostalnog rada i drugog dohotka.