Potpora za očuvanje radnih mjesta za srpanj
Na koju skupinu poslodavaca se odnosi mjera?
Na poslodavce koji obavljaju gospodarsku djelatnost i zapošljavaju do 10 radnika. Iznajmljivači privatnog smještaja ne mogu koristiti mjeru te obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja nisu u sustavu poreza na dobit ili dohodak ne mogu koristiti mjeru.
Za koje radnike se može zatražiti potpora?
Za radnike zaposlene kod prethodno navedenih poslodavaca ( bez obzira je li radnik na određeno ili neodređeno), uključujući osnivače, direktore, prokuriste i vlasnike obrta.
Potpora se ne može ostvariti za umirovljenike, radnike iz trećih zemalja kojima je istekla dozvola za boravak i rad te radnike zaposlene nakon 30.06.2020.
U potporu ulaze radnici koje je poslodavac naveo u trenutku podnošenja zahtjeva.
Koliko iznosi visina potpore za srpanj?
Potpora za srpanj iznosi 2.000,00 kn po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno razmjerni dio za radnike koji rade u nepunom radnom vremenu te 125 kuna doprinosa za mirovinsko osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje, odnosno iznos obveze dodatnog doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje za staž osiguranja s povećanim trajanjem.
U kojem periodu se predaju zahtjevi za dodjelu potpore?
Zahtjevi za dodjelu potpore se predaju u razdoblju od 07. srpnja do 31.srpnja.
Koji su kriteriji za ostvarivanje prava na potporu za srpanj?
Poslodavci trebaju dokazati da su u lipnju 2020. imali pad prihoda za najmanje od 50% u odnosu na lipanj 2019. i to na osnovu predaje PDV obrasca Poreznoj upravi.
Ukoliko poslodavac posluje kraće od 12 mjeseci, također treba dokazati pad za najmanje od 50% u lipnju 2020. u odnosu na veljaču 2020. na temelju predaje PDV obrasca za veljaču i lipanj 2020.
Poslodavci koji nisu u sustavu PDV-a pad prihoda trebaju dokazati na temelju tablice pada prihoda.
Poslodavci koji nisu isplatili utvrđenu ili propisanu plaću prema ugovoru o radu, pravilniku o radu, kolektivnom ugovoru ili posebnom propisu za sve mjesece koji prethode mjesecu za koji se traži potpora ne mogu koristiti mjeru.
Koju dokumentaciju poslodavac treba dostaviti?
Obrazac Zahtjeva s pripadajućim tablicama i Izjavu o točnosti podataka i razloga za korištenje potpore.
Na koji način se predaje zahtjev?
Zahtjev se predaje preko online aplikacije na web adresi mjera-orm.hzz.hr.
U kojem roku će ići isplata sredstava za potporu?
Do 20. u mjesecu za prethodni mjesec.
Mogu li poslodavci istovremeno koristiti više mjera?
Poslodavci koji koriste mjere HZZ-a i drugih davatelja, a odnose se na trošak plaće, ne mogu istovremeno koristiti obje mjere već im na raspolaganju stoji mogućnost stavljanja u mirovanje mjera koje naknadno mogu koristiti u preostalom razdoblju.
Koje su obveze poslodavca?
Poslodavac treba obavijestiti HZZ (navesti datum i razlog otkaza) odmah ili najkasnije u roku od 8 dana ukoliko je došlo do otkaza ugovora o radu s radnikom.
Za opravdano otkazane ugovore o radu (istek ugovora na određeno, kada radnik otkazuje ugovor o radu, osobno uvjetovani otkaz, odlazak u mirovinu, otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika) poslodavac ostvaruje pravo na razmjerni dio prema danima koje je radnik odradio.
Do kada poslodavac treba dostaviti dokaze o isplaćenoj plaći?
Dokaze o isplaćenoj plaći za prethodni mjesec poslodavac treba dostaviti najkasnije do 5. u tekućem mjesecu u kojem dospijeva isplata iznosa Potpore.
Ostvaruju li pravo na potporu poslodavci sezonskog karaktera?
Poslodavci koji obavljaju djelatnost sezonskog karaktera, bez obzira na način registracije poslovnog subjekta, mogu koristiti potporu uz uvjet da su registrirali djelatnosti i izvršili prijavu na HZMO do 29.02.2020. te da su u trenutku predaje zahtjeva u aktivnom statusu.
Više informacija možete pronaći u provedbenom dokumentu HZZ-a.