Oslobođenje od podmirivanja poreznih obveza
Porezna uprava na svojim stranicama je objavila uputu za ostvarivanje mjere oslobođenja od podmirivanja poreznih obveza i uputila javni poziv korisnicima mjere za dostavu dokumentacije. U nastavku donosimo pregled dokumentacije koju je potrebno dostaviti kao i način na koji će se otpis obveza provoditi.
Na koga se odnosi mjera oslobođenja?
Prema odredbama članka 107.a Općeg poreznog zakona i članka od 71.l do 71.n Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona, mjera se odnosi na sve porezne obveznike koji su zbog posebnih okolnosti imali pad prihoda/primitaka najmanje 50% u razdoblju od 20. ožujka do 20. lipnja 2020. u odnosu na isto razdoblje prošle godine za porezne obveze koje dospijevaju od 1. travnja 2020. do 20. lipnja 2020.
Koji porezni obveznici ostvaruju djelomično oslobođenje?
Porezni obveznici koji ostvaruju prihode veće od 7.500.000,00 kn, na temelju podataka iz prijava Poreza na dobit za 2019. djelomično će se osloboditi podmirivanja dospjelih poreznih obveza sukladno postotku pada prihoda/primitaka u odnosu na prethodnu godinu uz zadovoljenje uvjeta da je pad prihoda/primitaka najmanje 50%.
Koje porezne obveze ne ulaze u oslobođenje?
U nastavku slijedi pregled poreznih obveza na koje se ne primjenjuje mjera oslobođenja:
- porez na dodanu vrijednost,
- carine i trošarine,
- doprinos za obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje,
- porez i prirez utvrđen na konačne dohotke,
- naknade i davanja na igre na sreću,
- obveze po ranije sklopljenim upravnim ugovorima te
- reprogramirane obveze iz predstečajnih i stečajnih postupaka.
Na koji način se provodi mjera oslobođenja?
Porezni obveznici koji imaju odobren zahtjev za odgodu plaćanja dospjelih poreznih obveza za ostvarivanje prava navedene mjere ne podnose posebne zahtjeve već će Porezna uprava po službenoj dužnosti na temelju raspoloživih podataka provesti ovu mjeru. Zbog mogućnosti da Porezna uprava ne raspolaže podacima koji dokazuju pad prihoda/primitaka, upućen je javni poziv da svi porezni obveznici koji smatraju da udovoljavaju kriterijima, u nadležnu ispostavu Porezne uprave mogu dostaviti traženu dokumentaciju do 20. srpnja 2020. godine u dogovoru sa službenikom nadležne ispostave Porezne uprave.
Kojim će poreznim obveznicima Porezna uprava provoditi otpis po službenoj dužnosti?
Za porezne obveznike koji imaju odobren zahtjev za odgodom plaćanja dospjelih poreznih obveza, a istovremeno su obveznici PDV-a za travanj-lipanj 2019. te travanj-lipanj 2020., Porezna uprava raspolaže dovoljnom količinom podataka za usporedbu prihoda. Prilikom izračuna pada prihoda u obzir se uzimaju podaci o vrijednosti isporuka dobara i usluga iskazanih pod točkom I. i II.1 do II.3. Za one obveznike koji imaju pad najmanje 50% Porezna uprava će izvršiti otpis određenih poreznih obveza. Do odstupanja izračuna pada prihoda može doći kod poreznih obveznika koji porez na dodanu vrijednost utvrđuju prema naplaćenoj naknadi, kod statusnih promjena, kod obračuna vlastite potrošnje ili kod iskazanih predujmova u PDV obrascima koji u trenutku iskazivanja nisu prihod dok ne dođe do isporuke dobara ili usluga. Svi porezni obveznici koji smatraju da u obrascima PDV-a imaju iskazane podatke koji mogu utjecati na izračun, pozivaju se da se jave u nadležnu ispostavu Porezne uprave te dokažu ili dodatno pojasne pad prihoda.
Kako će se vršiti otpis poreznim obveznicima koji nisu u sustavu poreza na dodanu vrijednost?
Porezni obveznici koji ne plaćaju porez na dodanu vrijednost, a imaju odobren zahtjev za odgodom plaćanja dospjelih poreznih obveza morat će dostaviti dokumentaciju nadležnoj ispostavi Porezne uprave budući da ne raspolažu podacima na temelju kojih bi Porezna uprava mogla izvršiti otpis. U nastavku donosimo pregled dokumentacije koje pojedine skupine moraju dostaviti kako bi se proveo otpis:
- fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost, a koje vode poslovne knjige – presliku knjige primitaka i izdataka za razdoblje 20. ožujak – 20. lipanj 2020. i za isto razdoblje 2019. godine,
- fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost, a koje se oporezuju paušalno – presliku evidencije o prometu – Obrasca KPR za razdoblje 20. ožujak – 20. lipanj 2020. i za isto razdoblje 2019. godine,
- fizičke osobe koje obavljaju djelatnost pružanja usluga u turizmu, a koje vode poslovne knjige (sobe, postelje, apartmani) – presliku knjige primitaka i izdataka za razdoblje 20. ožujak – 20. lipanj 2020. i za isto razdoblje 2019. godine
- fizičke osobe koje obavljaju djelatnost pružanja usluga u turizmu, a koje se oporezuju paušalno – preslika evidencije prometa iz obrasca EP za razdoblje 20. ožujak – 20. lipanj 2020. i za isto razdoblje 2019. godine. Za navedenu skupinu ne postoji obveza dostave dokumentacije za one fizičke osobe koje u razdoblju primjene mjere od 1. travnja do 20. lipnja nemaju zaduženja po osnovi ove djelatnosti. Za ovu kategoriju poreznih obveznika Porezna uprava će po službenoj dužnosti otpisati zaduženja za drugi kvartal poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za 2020. godinu.
- obveznici poreza na dobit koji su obveznici primjene računovodstvenih propisa – pregled prihoda (analitičke kartice prihoda) za razdoblje 20. ožujak – 20. lipanj 2020. i za isto razdoblje 2019. godine
- obveznici poreza na dobit u paušalnom iznosu – popis računa iz evidencije o prihodima za razdoblje 20. ožujak – 20. lipanj 2020. i za isto razdoblje 2019. godine.
Ako imate dodatnih pitanja u vezi mjera obratite se našem odjelu poreznog savjetovanja na mail porezni.savjetnik@uhy.hr i odjelu računovodstva na mail split@uhy.hr .