Nakon ulaska u EU svatko može postati obveznik plaćanja PDV-a!
Manje od mjesec dana ostalo je do ulaska Hrvatske u Europsku uniju, a pristupanjem u to ugledno društvo na snagu stupaju i brojne promjene koje se odnose na tvrtke, ali i građane. Zakon o PDV-u još uvijek je u saborskoj proceduri, te se usvajanje očekuje idući tjedan.
U nastavku prenosimo recenziju seminara “Novi zakon o PDV-u i carinski postupci u EU kroz primjere iz prakse” u organizaciji UHY SAVJETOVANJE d.o.o. a koju je na svom portalu objavio portal Dalmacijanews.com.
Manje od mjesec dana ostalo je do ulaska Hrvatske u Europsku uniju, a pristupanjem u to ugledno društvo na snagu stupaju i brojne promjene koje se odnose na tvrtke, ali i građane. Zakon o PDV-u još uvijek je u saborskoj proceduri, te se usvajanje očekuje idući tjedan.
Što nas sve očekuje od 1. srpnja otkrila nam je Helena Budiša, ovlaštena revizorica iz tvrtke UHY HB EKONOM d.o.o. za reviziju, porezno i poslovno savjetovanje iz Splita nakon održanog seminara “Novi zakon o PDV-u i carinski postupci u EU kroz primjere iz prakse”.
U kojim područjima Zakona o PDV-u se događaju najveće izmjene ulaskom u EU i koga se dotiču?
– Izmjene su značajne u svim područjima i dotiču se praktično svih obveznika PDV-u, čak i onih koji ne rade direktno s inozemstvom, ali i nekih koji do sada nisu bili obveznici PDV-a kao što su općine, gradovi, udruge, građani, mali poduzetnici koji inače nisu u sustavu PDV-a… Promjene su opsežne i za poduzetnike i građane.
Jesu li poduzetnici i građani svjesni promjena koje ih očekuju?
– Da, zaista se malo govori o promjenama koje nas očekuju. Nepoznavanje Zakona nas neće osloboditi odgovornosti od plaćanja poreza, a novih situacija gdje se treba platiti PDV je mnogo. Osim edukacije osoblja u nabavi, prodaji i računovodstvu, potrebno se informatički pripremiti za novi izgled računa, nove obrasce, poslovne knjige…
Koje su najznačajnije promjene kada govorimo o obveznicima PDV-a?
– Obrtnici će nastaviti plaćati PDV po naplaćenim računima do 1.1.2015. godine. Nema više oznaka R-1, R-2. Obveznici PDV-a mogu postati svi građani, male tvrtke, obrti koji nisu u sustavu PDV-a, ustanove, gradovi, općine i drugi, ako obavljaju gospodarsku djelatnost , ako nabavljaju nova prijevozna sredstva, proizvode iz EU u vrijednosti iznad 77.000 kuna ili nabavljaju trošarinske proizvode. Npr. zubar ili bolnica ako nabavlja opremu iz zemalja EU ili, primjerice, građanin će postati privremeni obveznik PDV-a kod kupovine novog automobila u nekoj zemlji EU. Isporučitelj neće zaračunati PDV zemlje članice, već građanin mora samostalno u Hrvatskoj u roku 10 dana predati prijavu PDV-a za stjecanje automobila, platiti hrvatski PDV te ga tek onda može registrirati.
Što je sa stopama PDV-a i oslobođenjima?
– Stopa od 0% se već ukinula, sve što je bilo obračunato po 0% PDV-a, obračunava se po 5%. Novost je da se uvodi stopa od 5% za dnevni tisak te stopa od 10% na ulaznice za koncerte, časopise za kulturu i smještaj na plovnim objektima. Ima novosti i u građevinarstvu, primjerice PDV se uvodi na građevinsko zemljište od 1. siječnja 2015. Ukidaju se oslobođenja za samostalne umjetnike: pjevače, pisce, glumce, koji postaju obveznici ako prijeđu prag od 230.000 kn. Ukinute su “slobodne zone”, braniteljima i vjerskim zajednicama se ukidaju oslobođenja od plaćanja PDV-a pri uvozu.
Ipak, najznačajnije promjene očekuju nas pri postupcima uvoza i izvoza, zar ne?
– Točno, u navedenom području je zaista mnoštvo izmjena. Najprije u pojmovima, jer se promet između zemalja članica ne smatra uvozom, već stjecanjem, a izvoz isporukom, dok uvoz i izvoz ostaje kao pojam prema trećim zemljama, primjerice BiH. Dokaz da je roba izašla iz Hrvatske u zemlju članicu postaje dokument važniji od računa jer se njime opravdava oslobođenje od PDV-a.
Što se mijenja konkretno za građane?
– Ono što je važno za građane je slobodno kupovanje dobara u EU, bez plaćanja PDV-a i carine za bez-trošarinske proizvode. Međutim, za kupovinu u EU nećete više moći dobiti povrat PDV-a na granici. Najbolji primjer su automobili, pa će tako svaki građanin moći uvesti rabljeni automobil iz neke države EU te na isti neće morati platiti PDV u Hrvatskoj, ukoliko ga kupi od fizičke osobe. Međutim, morat će platiti novo uvedene trošarine na uvoz rabljenih automobila.
Što je s poduzetnicima, što se njima mijenja pri uvozu i izvozu?
– Pogodnost za tvrtke koje posluju s poduzetnicima iz EU je da više neće biti potrebno platiti PDV na usluge i dobra stečena od poduzetnika iz EU te za isto tražiti povrat, već će isti biti samo obračunska kategorija, bez obveze plaćanja, što će povećati likvidnost takvih subjekata.
Često se spominje VIES sustav. Što je to?
– VIES je skraćenica od VAT Information Exchange System, informacijski sustav za razmjenu podataka između zemalja članica EU. Svaki obveznik PDV-a u Hrvatskoj koji posluje s EU dobit će od Porezne uprave svoj porezni identifikacijski broj koji se upisuje u VIES bazu. Do 20. u mjesecu će trebati prijavljivati promet prethodnog mjeseca s poduzetnicima iz zemalja članica. Ti podaci će se unositi u VIES sustav, te će se tako kontrolirati obračunavanje PDV-a na razini cijele EU. PDV identifikacijski broj mora biti na računu, uvjet je za oslobođenje od PDV-a i preporučujemo da se provjeri u VIES bazi putem web stranice: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ .
Gdje se svi obveznici mogu informirati o svim izmjenama koje ih očekuju?
– Trebalo se informirati i pripremiti još ‘jučer’, međutim kako se kod nas sve radi u zadnji trenutak, Zakon ćemo imati idući tjedan, primjena je od 01. srpnja, ostaje nam zaista malo vremena za pripremu.
Važno je da s izmjenama budu upoznate uprave, direktori i sve ostalo ključno osoblje u tvrtki, općini, gradu, udruzi jer iz nepoznavanja Zakona mogu napraviti pogreške koje mogu izazvati plaćanje velikih iznosa poreza i kazni.
Tvrtka “UHY savjetovanje” je organizirala seminar “Novi zakon o PDV-u i carinski postupci u EU kroz primjere iz prakse” za svoje klijente, ali i druge zainteresirane poduzetnike kako bi im skratili vrijeme potrebno za svladavanje brojnih zakonskih izmjena koje uskoro stupaju na snagu.
Ako su to propustili, mogu nam se obratiti za informacije putem telefona 021/381 120, na e-mail info@uhyhbekonom.com, putem web stranice www.uhyhbekonom.com ili dogovoriti sastanak u našem uredu u Splitu.