Kategorije
EU projektiMjere zaštite EU projekata u vrijeme pandemije
Posljednjih dana predstavnici vlasti u Republici Hrvatskoj intenzivno rade na promišljanju i donošenju mjera kojima će pokušati reducirati negativne posljedice pandemije Covid-19.
Tako je Vlada RH na sjednici održanoj 17. ožujka donijela paket od preko 60 konkretnih mjera za pomoć gospodarstvu u svim sektorima, a koje je detaljno izložilo Lider.
Naši klijenti koji trenutno provode EU projekte su s punim pravom zabrinuti i kontaktiraju nas želeći znati više o svojim pravima i prilagodbama koje projekti u ovakvim situacijama mogu imati. Nisu u manjoj nedoumici i klijenti koji su dobili odluke o financiranju i pred potpisom su ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava ili oni koji očekuju povratnu informaciju vezanu za odobrenje zajmova.
Svima njima poručujemo da smo u stalnoj komunikaciji s našom granskom udrugom unutar HUP-a te pokušavamo i dalje jasno komunicirati potrebe korisnika prema državnim tijelima koja donose odluke vezane za EU projekte.
Konkretne mjere koje su trenutno donesene za Operativni program Konkurentnost i kohezija su:
- Povećanje alokacije za financijski instrument “ESIF Mikro zajmovi” za obrtna sredstva mikro i male poduzetnike (1.000-25.000 eura, poček 12 mjeseci, smanjenje kamata na 0,5% – 0,75% – 1,0% ovisno o indeksu razvijenosti) koje provodi HAMAG-BICRO.
- Smanjenje kamatnih stopa na investicijske kredite s 30% udjelom obrtnih sredstava “ESIF Mikro i Mali zajmovi” na 0,1 %-0,25%-0,5% ovisno o indeksu razvijenosti koje direktno provodi HAMAG-BICRO.
- Povećanje maksimalne stope jamstva za “ESIF pojedinačna jamstva” za kredite za obrtna sredstva sa 65% na 80% glavnice kredita (iznos jamstva 150.000-1.000.000 eura) koje provodi HAMAG-BICRO putem 17 financijskih institucija.
- Bezuvjetno produljenje trajanja projekta s rokom završetka u ožujku, travnju i svibnju 2020. godine, kao i obveze povrata sredstava s rokom dospijeća u ožujku, travnju i svibnju za 90 dana – za sve projekte sufinancirane iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija koji su u provedbi.
- Potvrđivanje 75% potraživanih izdataka iz Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.” kroz zahtjev za plaćanje, a ostalih 25% po provedenoj kontroli ispravnosti izdataka u predmetnoj nabavi radova/roba i/ili usluga i donošenju odluke o ne/postojanju nepravilnosti kao temelja za zadržavanje 25% iznosa.
- Uspostava novog financijskog instrumenta “COVID-19 zajmovi” za obrtna sredstva za male i srednje poduzetnike.
Konkretne mjere za Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali su:
- Omogućavanje korisnicima EU sredstava mogućnost privremene obustave ili odgode provedbe projekata, odgodu plaćanja povrata i uvažavanje smanjenog ostvarenja planiranih indikatora na projektima uslijed objektivnih novonastalih okolnosti.
- Bezuvjetno produljenje trajanja projekta od tri mjeseca – za sve projekte sufinancirane iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali koji su u provedbi i sa rokom završetka u ožujaku, travnju i svibnju 2020. godine.
- Potvrđivanje 75% potraživanih troškova u projektima financiranima iz Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.” kroz Zahtjev za plaćanje, a ostalih 25% po provedenoj kontroli ispravnosti izdataka u predmetnim nabavama radova, roba i usluga i donošenju odluke o ne/postojanju nepravilnosti kao temelja za zadržavanje 25% iznosa.
Što se tiče Programa ruralnog razvoja, Ministarstvo poljoprivrede je najavilo odgodu roka izvršenja ugovornih obveza korisnicima svih investicijskih mjera Programa ruralnog razvoja.
Od svih navedenih mjera za projekte koji su u provedbi najviše pozdravljamo odluku da se 75% sredstava po pojedinom zahtjevu za nadoknadu odobrava odmah, jer će to većini nositelja projekata omogućiti lakšu likvidnost u vremenima kada ju je teško očekivati.
Vjerujemo kako će se u danima koji dolaze donijeti i opće upute korisnicima bespovratnih sredstava vezane za postupanje uslijed novonastale situacije.
Ukoliko imate pitanja ili dvojbi oko mjera koje su donesene, pišite nam na savjetovanje@uhy.hr.