Fiskalizacija samoposlužnih uređaja
Od kada je u primjeni fiskalizacija računa za prodaju putem samoposlužnih uređaja?
Od 1. siječnja 2021.
Što se smatra samoposlužnim uređajem?
Svaki automatizirani uređaj putem kojega se obavlja neposredna prodaja robe ili usluge na način da se u uređaj umetne sredstvo koje se smatra gotovinom pri čemu u postupku prodaje i naplate ne sudjeluje osoba. Ukoliko se prodaja i naplata obavlja bez sudjelovanja osobe, npr. plaćanje putem sms poruke, također se smatra da postoji zaseban samoposlužni uređaj.
Što je dužan napraviti obveznik fiskalizacije?
- fiskalizirati svaku prodaju u trenutku prodaje te dostaviti podatke o prodaji Poreznoj upravi,
- dostaviti Poreznoj upravi podatke o svakom samoposlužnom uređaju u kojima se ostvaruje promet gotovinom i
- omogućiti korištenje programske podrške za elektroničko potpisivanje poruka o prodaji te omogućiti internetsku vezu za elektroničku razmjenu podataka s Poreznom upravom.
Smatra li se samoposlužni uređaj poslovnim prostorom?
Samoposlužni uređaj se smatra poslovnim prostorom te je obveznik fiskalizacije dužan prijavu podataka o svakom samoposlužnom uređaju obaviti na odgovarajući način primjenjujući odredbe o prijavi podataka u sustav fiskalizacije.
Na koji način se prijavljuje samoposlužni uređaj kao poslovni prostor?
Obvezniku fiskalizacije je putem aplikacije ePorezna ili putem Prijave podataka u sustav fiskalizacije u nadležnu ispostavu Porezne uprave omogućen unos podataka za novi poslovni prostor te promjena podataka za postojeći poslovni prostor. Također, obveznik fiskalizacije dostavlja sve naknadne promjene koje se odnose na poslovni prostor.
Može li se i u kojim situacijama privremeno zatvoriti poslovni prostor?
Obveznik fiskalizacije može privremeno zatvoriti poslovni ako se radi o sezonskoj djelatnosti, u situaciji adaptacije poslovnog prostora, zbog bolovanja radnika ili godišnjeg odmora, inventure, preseljenja na drugu lokaciju te u drugim situacijama kada se u poslovnom prostoru (samoposlužni uređaj) ne obavlja djelatnost.
Ukoliko poslodavac u svojim prostorima zaposlenicima osigura određenu količinu besplatne konzumacije na samoposlužnim uređajima te spomenuto plati kao avans postavlja se pitanje je li potrebno fiskalizirati prodaju na samoposlužnom uređaju neovisno o načinu plaćanja?
Ako samoposlužni uređaj nudi mogućnost mješovitog plaćanja (plaćanje karticama, kovanice, žetoni i sl.) ili ako je plaćanje provedeno avansno i transakcijski kao u navedenom primjeru, kod takvog samoposlužnog uređaja je potrebno provesti fiskalizaciju prodaje samo u trenutku kada se plaćanje vrši putem novčanica i kovanica, a za plaćanje transakcijskim putem nije potrebno provoditi fiskalizaciju prodaje na uređaju.
Je li potrebno provesti postupak fiskalizacije kod plaćanja žetonima ili sličnim sredstvima?
Kada kupac putem uređaja napravi zamjenu novca za žeton na temelju kojeg će na drugim uređajima, npr. autopraonice, koristiti svoju uslugu takva se prodaja smatra prodajom putem samoposlužnog uređaja. U ovoj situaciji mjenjač novca predstavlja samoposlužni uređaj putem kojega će se provesti postupak fiskalizacije prodaje. Prilikom plaćanja žetonima nije potrebno izvršiti postupak fiskalizacije jer se smatra da je postupak fiskalizacije prethodno proveden prilikom kupnje žetona. Samoposlužnim uređajem NE smatra se uređaj putem kojega se obavlja prodaja putem žetona a za čiju je kupnju prethodno proveden postupak fiskalizacije izdavanja računa.
Ako imate dodatnih pitanja obratite se našem odjelu poreznog savjetovanja na mail porezni.savjetnik@uhy.hr i odjelu računovodstva na mail split@uhy.hr