Kategorije
EU projektiDostupno više od 300 milijuna eura za jednosmjenski rad škola
Ministarstvo znanosti i obrazovanja je kroz Nacionalni plan za oporavak i otpornost objavilo natječaj pod nazivom Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole.
Dio je to sveobuhvatnog plana Vlade RH da se osiguraju infrastrukturni i materijalni kapaciteti za prelazak osnovnih škola u jednu smjenu i provođenje cjelodnevne škole.
Naime, osmogodišnje obvezno obrazovanje u Hrvatskoj je najkraće trajanje od svih obveznih obrazovanja među svim europskim obraznovnim ustanovama, a posljedično je i broj nastavnih sati najniži u usporedbi s drugim zemljama Unije.
Mreža osnovnih škola u Hrvatskoj nije uravnotežena te još uvijek 60% učenika osnovnih škola pohađa nastavu u dvije smjene, dok 3% učenika na nastavu polazi u 3 smjene. Stoga je cilj ovog kapitalnog ulaganja omogućiti da 70% učenika u Republici Hrvatskoj pohađa nastavu u jednoj smjeni, čime bi se osigurali bolji uvjeti za učenje i poučavanje.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja je, prethodno objavi ovog Poziva, provelo procjenu potreba infrastrukturnih ulaganja potrebnih za prelazak na jednosmjenski rad, dostupan na ovoj poveznici.
Važno je naglasiti kako svi prijavitelji moraju prethodno ishoditi suglasnost MZO da je idejno rješenje zahvata u skladu s Normativima propisanim za osnovne škole.
Financijski iznosi koji su planirani su više nego izdašni. Ukupno je kroz Poziv dostupno 302.608.000,00 EUR, dok se po projektu može dobiti minimalno 100 tisuća eura, a maksimalno 20 milijuna eura.
Prihvatljivi prijavitelji: RH ili JL(R)S koje su osnivači škole
Mogući partneri: JL(R)S i/ili RH i/ili javne ustanove
Što treba dostaviti uz prijavu?
1. Suglasnost MZO-a
2. Dokaze vlasništva
3. Glavni projekt
4. Troškovnik/e
5. Obrazac 4. – Izračun maksimalnih bespovratnih sredstava po kategorijama
Koje se sve aktivnosti mogu financirati?
- Izrada projektno-tehničke dokumentacije i/ili izrada izmjene i dopune projektno-tehničke
dokumentacije - Usluge vezane za provedbu radova (stručni i projektantski nadzor, koordinator zaštite na radu)
- Radovi (izgradnja i rekonstrukcija)
- Opremanje (nabava opreme i namještaja)
- Promidžba i vidljivost
Koje druge posebne uvjete projekt mora ispunjavati?
Već smo pisali o tome kako svi novi projekti financirani EU sredstvima moraju biti u skladu sa “do no significant harm” (DNSH) načelom, odnosno sa 6 okolišnih ciljeva Europske unije. Tako i ovi projekti moraju biti projektirani kao nZEB građevine, imati vodne instalacije koje su u skladu sa EU Water label standardima, planirati minimalno 70% građevinskog otpada za ponovnu upotrebu, imati odredbe vezane za opasne tvari i onečišćivače zraka te imati u vidu utjecaj na bioraznolikost, ovisno o lokaciji objekta.
Koji su rokovi za dostavu projektnih prijedloga?
Poziv je raspisan u obliku trajnog poziva, što drugim riječima znači da će se prijave zaprimati do isteka planiranih sredstava. Prve prijave će se početi zaprimati 7. kolovoza 2023., a zaključno do isteka sredstava, odnosno najkasnije do 31. srpnja 2024. godine.
Iako su sredstva koja su planirana unutar poziva vrlo izdašna, s obzirom na velik broj mogućih prijavitelja dobro je što prije pripremiti projektno-tehničku dokumentaciju i prijaviti se na Poziv.
Kako se prijaviti?
Kontaktirajte nas na 021/612-673 ili na savjetovanje@uhy.hr i sve će vam biti jasno!