Devizno poslovanje i statistički izvještaji HNB-a – ključna pitanja

Devizno poslovanje i statistički izvještaji HNB-a je područje koje je rijetko i u vrlo malom obujmu obrađeno u stručnoj literaturi.

Upravo je ovaj razlog bio izazov Katici Reljanović, našoj savjetnici za devizno poslovanje, nerezidente i poreze koja je u prezentaciji na uspješno održanom seminaru “Devizno polsovanje i izvještaji HNB-a”  stavila naglasak na četiri ključna pitanja:

1. Smatraju li se vaši poslovni partneri u inozemstvu ili pak inozemni članovi društva ili vaši zaposlenici nerezidentima u smislu Zakona o deviznom poslovanju?

2. Je li po kojoj osnovi nastala (ili će nastati) obveza izvještavanja HNB-a?

3. Spadaju li vaše djelatnosti u poslove za koje je zakonski dopušteno plaćanje i naplata u stranim sredstvima plaćanja između rezidenata?

4. Imate li mogućnost vođenja devizne blagajne i vraćanja ostatka novca kupcu u stranoj gotovini?

Katica Reljanović, predavač na seminaru, spremila je skraćeni odgovor na gore navedena ključna pitanja deviznog poslovanja i izvještavanja HNB-u.

1. Prvi korak u ispravnom deviznom poslovanju u RH je odrediti status vašeg partnera s aspekta rezidentnosti. Zakon o deviznom poslovanju definira rezidente kao:

a. pravne osobe sa sjedištem u RH, osim njihovih podružnica u inozemstvu,

b. podružnice stranih trgovačkih društava i trgovaca pojedinaca u RH,

c. trgovce pojedince, obrtnike i druge fizičke osobe sa sjedištem odnosno prebivalištem u RH koje samostalnim radom obavljaju gospodarsku djelatnost za koju su registrirane,

d. fizičke osobe s prebivalištem u RH,

e. fizičke osobe koje u RH borave na osnovi važeće dozvole boravka u trajanju najmanje 183 dana, osim diplomatskih i konzularnih predstavnika stranih zemalja te članova njihovih obitelji,

f. diplomatska, konzularna i druga predstavništva RH u inozemstvu koja se financiraju iz proračuna te hrvatski državljani zaposleni u tim predstavništvima i članovi njihovih obitelji.

Potrebno je naglasiti da se pojam rezidenta za neke kategorije ipak razlikuje od gore navedenog u smislu statističkih potreba HNB-a i mogućnosti poslovanja stranom gotovinom u RH.

2. Odlukom o prikupljanju podataka za potrebe sastavljanja platne bilance, stanja inozemnog duga i stanja međunarodnih ulaganja definira preko dvadeset izvještaja koji se dostavljaju HNB-u. Najčešći poslovi po kojima postoji obveza izvještavanja HNB-a su sljedeći:

a. izravna i ostala vlasnička ulaganja,

b. kreditni poslovi,

c. depozitni poslovi,

d. prihodi i rashodi od razmjene usluga s inozemstvom i posebne transakcije s inozemstvom,

e. isplate plaća, dodataka na plaće i drugih naknada na osnovi rada nerezidentima.

O nekim je poslovima s nerezidentima potrebno samoinicijativno izvijestiti HNB dok je za druge potrebno pričekati odabir u uzorak od strane HNB-a.

3. Odlukom o plaćanju i naplati u stranim sredstvima plaćanja u zemlji propisane su, između ostaloga, i sljedeće dopuštene mogućnosti plaćanja u devizama između rezidenata:

a. za isplatu plaća radnicima rezidenata koji su privremeno na radu u drugoj državi (radnici na radilištima u drugoj državi, u predstavništvima, pomorci, konzuli, diplomati i slično);

b. pri posredničkim poslovima u međunarodnom prijevozu i turističko-agencijskim uslugama, između posrednika i drugog rezidenta, za uslugu koju je pružio ili primio nerezident;

c. između podružnice stranog osnivača i drugog rezidenta ako plaćanje i naplata predstavljaju ispunjenje obveze iz ugovora sklopljenog između tog drugog rezidenta i stranog osnivača te podružnice. Istom odlukom su propisana i ograničenja u naplati u stranim sredstvima plaćanja između rezidenata i nerezidenata.

Najzanimljivije ograničenje se odnosi na mogućnost naplate u stranoj gotovini pri trgovanju robom isključivo ako roba prelazi državnu granicu RH te nemogućnost kupoprodaje nekretnine u RH i udjela u trgovačkim društvima sa sjedištem u RH u devizama.

4. Odlukom o načinu na koji rezidenti podižu i polažu stranu gotovinu i čekove na račun otvoren u banci definirano je da rezidenti, između ostaloga, mogu imati stranu gotovinu u blagajni:

a. za izdatke za službena putovanja u inozemstvo

b. za vraćanje ostatka novca kupcu ako su registrirani za pružanje ugostiteljsko-turističkih usluga (usluga noćenja, pansiona, polupansiona i usluga prijevoza).

Blagajnički maksimumi propisani ovom Odlukom se ne uključuju u blagajnički maksimum propisan Zakonom o fiskalizaciji u prometu gotovinom. Nepoštivanje odredaba može rezultirati novčanom kaznom od 15.000,00 do 200.000,00 kuna za pravnu ili fizičku oosbu, odnosno od 3.000,00 do 20.000,00 kuna za odgovornu osobu: a. ako izvrši plaćanje ili primi naplatu u stranim sredstvima plaćanja u poslovima s rezidentima ili nerezidentima u RH suprotno Zakonu ili odluci HNB-a, b. ako HNB-u ne podnese u propisanom roku potrebna izvješća o poslovima s inozemstvom ili o djelatnosti koju obavlja u inozemstvu, ili to učini na način suprotan propisanom načinu podnošenja izvješća.

Za sve dodatne upite na ovom području, slobodno nas kontaktirajte!

NOVOSTI

09.04.2024.

Vodič za službeno putovanje: Sve o putnim nalozima, dnevnicama, loko vožnji i ostalim troškovima puta

Kakav je računovodstveno – porezni tretman službenih putovanja, što se smije, što ne smije i kako treba izgledati dokumentacija, donosimo u vodiču.   Što je službeno putovanje? Službeno putovanje je…

16.02.2024.

Istraživanjem i razvojem inovacija u partnerstvu do 3 milijuna €

SummaryU tijeku je jedan od najvažnijih natječaja novog programskog razdoblja Republike Hrvatske u EU za male, srednje i velike tvrtke – Jačanje strateških partnerstava za inovacije u procesu industrijske tranzicije…

20.12.2023.

Najvažnije porezne promjene u 2024.

Povećanje minimalnih plaća, porezno rasterećenje rada te povećanje poreza na dohodak od kapitala i imovine – sažetak je porezne reforme čiji porezni propisi počinju vrijediti od siječnja 2024. UKIDA SE…

19.12.2023.

UHY daruje: Evidencija radnog vremena za 2024. Preuzmite predložak!

Posljednji dani prosinca su većini hvatanje rokova i rješavanje taskova, a kako bi poduzetnicima barem malo olakšali pripremu za sljedeću godinu, UHY ekipa je i ove godine pripremila, za svoje…

04.12.2023.

Ulaganje u energetski učinkovite i ekološki prihvatljive proizvodne procese

Uskoro se očekuje objava natječaja “POTPORA PODUZEĆIMA ZA TRANZICIJU NA ENERGETSKI I RESURSNO UČINKOVITO GOSPODARSTVO” Što očekivati? Svrhu poziva i uvjete za prijavu saželi smo u ovom kratkom pregledu nacrta…

01.12.2023.

[NAJAVA] Unaprjeđenje kulturne infrastrukture

Do kraja godine će izaći dugoočekivani natječaj EU fondova namijenjen unaprjeđenju javne kulturne infrastrukture. ŠTO TO ZNAČI? EU sredstvima će se moći financirati radovi i opremanje na objektima kako bi…

01.12.2023.

EU sredstvima povećajte spremnost za razvoj novih rješenja – POC

Objavljen je drugi poziv za „Dokazivanje inovativnog koncepta“. Ministarstvo znanosti i obrazovanja otvorilo je 1. listopada 2023. godine drugi poziv u sklopu „Podizanja istraživačkog i inovacijskog kapaciteta“. KAKO DO SREDSTAVA?…

30.11.2023.

Objavljen natječaj za primarnu poljoprivrednu proizvodnju 73.10

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je 17.11.2023. godine novi natječaj za ulaganje u primarnu proizvodnju – Intervencija 73.10. Potpora za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju….

30.11.2023.

100 milijuna € za strateška partnerstva za inovacije

Uskoro se očekuje objava poziva “Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije”. O čemu se radi Svrha Poziva je usmjeriti potpore za projekte istraživanja i razvoja (industrijsko istraživanje,…

UHY obračun plaća PAYROLL
28.09.2023.

IZMJENE PRAVILNIKA O ISPLATNIM LISTAMA

Poslodavci su dužni do 01. listopada dopuniti platne liste, a naš Payroll odjel za Vas je pripremio novosti koje donosi Novi Pravilnik. Novim Pravilnikom proširen je opseg podataka koje su…

Želite znati više?

Skip to content